Heemstede 33. Hermitage Leyduin. Prijtestein (1988-heden) Dit is een prachtig voorbeeld van een zelfbouwfolly. Alle vrije tijd en energie van Cor van der Prijt aan de Thorbeckelaan in Heemstede is opgegaan in het creëren van fantasiebouwsels. Achter zijn rijtjeswoning bouwde hij in zijn tuin twee kastelen en een abdij! Het begon allemaal zo'n zeven jaar geleden toen zijn zoon hem vroeg een origineel hondehok voor hem te bouwen. Dit groeide uit tot een tweeënhalve meter hoog kasteel met talloze torens. Hij noemde het Prijtestein. Daarna bouwde hij hetzelfde kasteel nog een keer, alleen dit keer was het kasteel ommuurd. Hij plaatste er een 'draak' naast en noemde het Drakestein. Daarop volgde een model van de abdij van Cluny en momenteel is hij bezig aan een model van de Martinitoren uit Groningen. De miniatuur baksteentjes voor zijn gebouwen maakt de heer Van der Prijt allemaal zelf door ze uit grotere stenen op maat te zagen. Anneke Tjan-Bakker 34. Cor van der Prijt voor zijn kasteel. Bibliografie Lucia Albers, Landgoederen van Zuid-Kennemerland. Inventarisatie en beschrijving van cultuurhistorische aspecten van de tuinen, parken en bossen, 1984, NCM. Patricia Deiters, Een Paviljoen in Arcadië. Geschiedenis van de Follie, 1989, Ned. Architectuurinstituut. Gwyn Headley Wim Meulenkamp, Follies. A National Trust Guide, 1986, Jonathan Cape. Barbara Jones, Follies Grottoes, 1979 (eerste druk 1953), Constable London. Adriaan Loosjes, Het Hout of Boschgedachten in Zes Bespiegelingen, 1973, Haarlem. Adriaan Loosjes, Hollands Arkadia of Wandelingen in de Omstreken van Haarlem, 1804, Haarlem. P.J. Lutgers, Gezigten in de omstreken van Haarlem, 1837-1844, Haarlem. Wim Meulenkamp, Follies. Bizarre bouwwerken in Nederland en België, 1995, Arbeiderspers. H. Numan, Vierentwintig printtekeningen met couleuren, verbeeldende Hollandsche buiten plaatzen, met dezelver beschrijvingen; na het leven getekent en in plaat gebracht. Amsterdam, 1797. Laage Hut! Meer Grootsch dan Vorstelyke Hoven. Het kluisje van Betje Wolff en Aagje Deken in Beverwijk, Bundel uitgegeven door de stichting tot behoud van het tuinhuisje van de dames Betje Wolff en Aagje Deken. Carla S. Oldenburger-Ebbers, De Tuinengids van Nederland, 1989, Uitg. De Hef. Wim Post, Buitenplaatsen van Bloemendaal, 1992, Schuyt Co. Bert Sliggers, Bloemendaal 350 jaar kerk en doip, 1986, Schuyt Co. Mr. C.W.D. Vrijland, Geschiedenis van Bloemendaal en Aerdenhout, 1975, Schuyt Co. (Een bewerking van de boekjes van mevrouw J.M. Sterck-Proot en de heer S.A. Wilson.) 20 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 4, winter 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 19