Velserbeek Maar nog meer fraaiheid, meer natuurlijke bevalligheid, ver kreeg Velzer-Beek, door den tegenwoordigen Bezitter, die in den Jaare 1785, door het overlijden van zijnen Heer vader, eigenaar werdt: deze Heer was sedert dien tijd bedacht en werkzaam, om, alles wat nieuw aangelegd of veranderd werdt, zoo veel mogelijk in den zogenoemde Engelschen smaak, met telkens afwisselende en kronkelige wandelingen en heuvelachtige gronden aan te leggen, en den loop der Beek zo te leiden, datze, door haare bogten, de volkomen gelijkheid eener natuurlijke Rivier verkreegen heeft, welkers boorden, dan eens met Bosschen begroeid of schuine wallen vertoonen, dan weer door heuvels of vlakke velden bepaald worden, waardoor de afwisselende schilderachtige gevallen, geduurig den aan dacht en verwondering der wandelaaren opwekken. Voorders zijn, op verscheidene plaatsen bijzondere Bruggen, Kasteelen, vervallen Gebouwen, Hermitagie en meer bijzonderheden, welke alle medewerken, om, als 't ware, den aanschouwer eerst in een natuurlijk Landschap, dan in eene aangelegde Buitenplaats te brengen. Dit schrijft H. Numin in 1797 over Velserbeek in Velsen in zijn beschrijving van 24 Hollandse buitenplaatsen. Op Velserbeek zijn nu nog drie follies te vinden: het Chinees schellenhuisje, de hermitage en het jeneverhuisje. 8. Schellenhuisje Velserbeek. Het schellenhuisje (1793) Een schellenhuisje is een tuinhuis in Chinese stijl met bel len ter versiering. Tuinhuizen in Chinese stijl - ook wel kiosken genaamd - waren een geliefd object in tuinen aan het einde van de 18 de eeuw en kwamen in Zuid- Kennemerland regelmatig voor. Reisverhalen over de palei zen en tuinen van de Keizer van China werden begin 1 8 de eeuw bekend. Prenten uit China toonden grillig romanti sche, kleinschalige landschappen. Deze grilligheid paste men graag in de vroege landschapsstijl toe, naast het gebruik van Chinese architectuur zoals tempels, schellen - huisjes en pagodes. Het Chinese schellenhuisje van Velserbeek ligt aan een vij ver op een heuveltje en heeft drie getrapte dakjes, met gekrulde haken aan de dakranden waaraan vroeger bellen hebben gehangen. Aan de binnenkant zijn de resten van chinoiseriebeschilderingen gevonden. We vinden het ook terug in het voorbeeldenboek van Van Laar. De kluizenaarshut (1793) In de oorspronkelijke beekloop van de Engelmundusbeek, werd een kleine waterkom met daarin een sterk verhoogd eiland gegraven. Op het eiland staat de kluizenaarshut of hermitage, een vierkant gebouwtje met een rieten dakje en ruwe boomstammen tegen de wanden. De hut is in 1949 gerestaureerd. Kluizenaarshutten of -grotten waren zeer geliefd als deco ratief element in een landschapstuin. Ze symboliseerden in de Romantiek het teruggetrokken leven in de natuur. Vaak zat er dan ook een 'kluizenaar' in de hut. Meestal was dit 9. Hermitage Velserbeek. 10 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 4, winter 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 9