Deze opname van huis en tuin is gemaakt omstreeks 1890, toen de buitenplaats Overbeek nog Lindenheuvei heette. oude exemplaren. De Iepen zijn inmiddels uitgedund door de Iepziekte. Monument Begin jaren vijftig is de variatie aan bomen op Overbeek uitgebreid met de Canadese Populier (Populus canadensis 'Serotina') en de Walnoot (Juglans regia). De Linden, waaraan Lindenheuvei zijn eerste naam dankte, blijven een verhaal apart. Het was David van der Poorten, die de duinen behorende bij De Beek eind 18 de eeuw liet beplanten met bomen en daarmee een zekere faam ver wierf. Want toen hij in 1795 op 80-jarige leeftijd over leed, liet de nieuwe eigenaar van De Beek, jan Messchert van Vollenhoven, op zijn landgoed (op een plek op het tegenwoordige Lindenheuvei) een monument ter nage dachtenis oprichten met in het Latijn als tekst op de sok kel: 'Ter herinnering aan David van der Poorten die, nadat hij zandbergen had gelijk gemaakt, diepe dalen had gevuld, en met ongelooflijke volharding en ijver de ondankbare en onvruchtbare grond voor bebouwing had geschikt gemaakt en met boomen had beplant, precies op 1 November 1795 zijn zeer rechtschapen leven heeft beëindigd, heeft Jan Messchert van Vollenhoven met lief devol en dankbaar hart dit gedenkteken van vriendschap laten oprichten'. Het bijna vier meter hoge monument stond in het noor delijk deel van Lindenheuvei in een laan die werd aange duid als De Monumentenlaan. Het slecht onderhouden gedenkteken werd in het begin van deze eeuw afgebroken. Het bord met het opschrift is nog altijd in het bezit van de familie Burdet in Zwitserland. Wim van Luyken Bronnen J.S.M. en C.W.D. Vrijland: Elswout ca. 1939 C.W.D. Vrijland: Overbeek en Lindenheuvei. In: Jaarboek 1958 Vereniging Haerlem Jhr. F.J.E. van Lennep: Een weduwe aan de Amsterdamse beurs, 1973 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996 13

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 13