Stoomgarenfabriek van Bispinck-Kundert: Bloemendaals 'zwaarste' industrie "De oprichting van fabrieken en de bouw van daarbij behorende arbeiderswijken zijn in de mooie gemeente Bloemendaal steeds geweerd, als we de restanten van het oude blekersbedrijf, een enkele gemoderniseerde wasinrichting, een elektriciteitsbedrijf uitzonderen". Aan het woord is P. Hoekstra in zijn proefschrift 'Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis'. Je hoort hem bij het neerschrijven van deze zinsnede een zucht van verlichting slaken. De stoomgarenfabriek aan de Korte Kleverlaan; hier als kantoorgebouw van het PEN (1917) De gemeente Bloemendaal heeft inderdaad weinig opval lende industriële activiteiten gekend. En wat er zich aan bedrijven ontwikkelde had aanvankelijk te maken met een belangrijke, plaatselijke omstandigheid: de aanwezigheid van schoon water. De blekerijen die daardoor werden aangetrokken en tot grote bloei kwamen, konden ook qua vervuiling de verge lijking met het moderne fenomeen industrie doorstaan. Andere bedrijven waren veelal een direct gevolg van de aanwezigheid van deze blekerijen, zoals de Blauwselfabriek Het Anker bij de Dompvloedslaan en de Stoomblekerij en -wasserij Bijvoet, op de plek waar tegenwoordig uitgeverij Gottmer is gevestigd en vroeger ook nog drukkerij Amicitia te vinden was. In 1875 wordt in de bocht van de Korte Kleverlaan begonnen met de bouw van Bloemendaal's enige indus triële activiteit van betekenis: de stoomgarenfabriek van Bispinck en Kundert. Ook hierin speelt als motief de aan wezigheid van zuiver water voor het bleken en verven van garens een belangrijke rol. Van Rokin naar BI o em e n d a a I se we g Ewald Bispinck, afstammeling van een oud Duits aristocra tisch geslacht, had zich in 1836 in Amsterdam gevestigd en trouwde er in 1848 met Anastasia Kundert, dochter van een Zwitserse handelaar in garens. Deze Kundert, die in 1809 naar Amsterdam was getrokken, richtte een groot handel in garens, band en aanverwante artikelen op en opende later ook een winkel. Door zijn huwelijk werd 32 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 32