Wegen Het ontwikkelen van villaparken bleek een lucratieve bezig heid te zijn. Zoals we weten bestond Aerdenhout voor het grootste deel uit woeste, onontgonnen terreinen die dien den voor de jacht of als natuurgebied. De waarde van de terreinen was hierdoor altijd gering geweest, maar met de ontwikkeling van het gebied steeg de waarde explosief. Veel grondbezitters verkochten hun terreinen aan speculanten of gingen ze zelf ontwikkelen. Een goed voorbeeld hiervan is Mr. H. Enschedé. Door zijn huwelijk met Henriëtte van Lennep was hij in het bezit gekomen van uitgestrekte gron den van Groot en Klein Bentveld. Hij heeft zich vooral heel verdienstelijk gemaakt met de aanleg en verharding van wegen. Voordat de gemeente de zorg voor de wegen over nam, was het verharden en de aanleg van wegen vooral een zaak van particulier initiatief. De eerste weg die hij onderhanden nam liep van het Jachthuis naar de Zandvoorterweg. Hij liet deze al in 1872 met kolensintels verharden, die daarnaar nog altijd de Zwarteweg heet. Mr. Enschedé vertelde: "Dat maken van wegen heeft mij behalve eene aangenamen bezigheid ook veel geldelijk voordeel in de schoot geworpen". Woonbuurt Al deze laat 19e en begin 20e eeuwse uitbreidingen waren bestemd voor villabouw op middelgrote of grote kavels. In Aerdenhout garandeerden de eigenaars door grondservituten (bepalingen die als een verplichting op een perceel rusten) of erfdienstbaarheden een zeer open bebouwing en belem merden de opening van winkels en werkplaatsen. Aerdenhout ontwikkelde zich voornamelijk tot woonbuurt. Voor boodschappen moest men toen en ook nu nog naar Heemstede, of Haarlem. De prachtige omgeving en de villa's trokken veel renteniers, en welvarende forensen. Begin deze eeuw vestigden ook veel kunstenaars zich in Aerdenhout, zoals de schilders Oscar Mendlik en Breitner, die zich overigens niets op zijn gemak voelde temidden van het groen. Volgens Mendlik vond hij het groen verdomd vervelend. Breitner was dan ook weer snel vertrokken. Het feit dat hier uitsluitend gebouwd is om te wonen en niet om te werken moet zijn invloed hebben gehad op het sociale leven in Aerdenhout. Dat was vooral in het begin van deze eeuw nauwelijks ontwikkeld. Als men een nieuwe bewoner wilde leren kennen ging men, volgens Oscar Mendlik, op zondagmiddag bij hen op bezoek. Een vereni gingsleven was er, in tegenstelling tot de andere dorpen, niet. Zelfs een organisatie voor de viering van Koninginnedag ontbrak. De eerste vereniging die werd opgericht, was de Schoolvereniging Aerdenhout-Bentveld in 1922. Voor die tijd was er hier geen school. In 1910 waren er twee politieagenten en een nachtwaker, maar geen kerk. Er was wel een postkantoor, maar dat was een bijkantoortje van Haarlem. Een paar jaar later vinden we een enkele middenstander terug op de Schulpweg en de Aerdenhoutslaan, zoals de aannemer Sluiter, de bloemist G.J. van Dijk en een groente- en fruithandelaar. Heel bekend is de garage Heining geweest. Natuur en vertier Ook in vroeger tijden zijn er in Aerdenhout nauwelijks eco nomische activiteiten ontwikkeld. Het beperkte zich tot het afgraven van duinzand dat gebruikt werd voor de stadsuit breidingen van Amsterdam en Haarlem. En er was de Blauwselmolen 'Duynzicht'. Ook nu zal men hier nog steeds weinig economische activiteiten aantreffen. De garage van Heining is gesloten en de aannemer Sluiter is weg. Voor boodschappen moet men naar Heemstede of Haarlem. In Aerdenhout kwam men al vanaf de middeleeuwen voor de natuur en het vertier: de herbergen, de jacht en het zomerse buitenleven. Louise van Zetten Bronnen: A.M.G. Nierhoff, Bloemendaal lanen en wegen, (1963). Jannes de Haan, Villaparken in Nederland, (1986). C.W.D. Vrijland, Geschiedenis van Bloemendaal en Aerdenhout, (1975). P. Hoekstra, Bloemendaal proeve ener streekgeschiedenis, (1947). Adresboekjes van Help U Zelve. Kaart Adriaen Ockerszoon, 1599, Gemeente Archief Bloemendaal. j. Craandijk, De bezittingen van de N.V. Binnenlandsche Exploitatiemaatschapij De Zandvoortselaan omstreeks 1938; links de villa 'Bosch en Landzicht', rechts het Claverblad, nu de Haringbuys. 10 Ons Bloemendaal, 21e jaargang. Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 10