Electrische Spoorweg-Maatschappij SALONRIJTUIG indient voor de aanleg van een tramlijn naar Zandvoort. Misschien zou je kunnen zeggen dat beide heren project ontwikkelaars avant la lettre zijn geweest. Overigens zagen veel particulieren tegen het einde van de vorige eeuw de exploitatie van tramwegen als een goudmijn. Als architec ten konden ze erop rekenen dat het mes van twee kanten zou kunnen snijden. Eerste elektrische tram In 1897 werd een commissie geïnstalleerd die zich moest beraden over de vele aanvragen voor concessies. In deze commissie had overigens de beroemde Haarlemse rijtuig maker Beijnes zitting. De concessie werd aan Van den Arend en Van der Steur verleend en op 4 juni 1898 werd de Eerste Nederlandse Electrische Tram Maatschappij (ENET) opgericht om zodoende een beroep op de kapi taalmarkt te kunnen doen. Daarmee werd de allereerste elektrische tram in Nederland een feit. Het tracé van de lijn Haarlem-Zandvoort van 8,2 kilometer liep bij de ope ning op 3 juli 1899 van het Heerenhek (later Tempeliersstraat) naar het Tramplein (Haltestraat) in Zandvoort. De route liep door Aerdenhout vrijwel geheel parallel aan de Zandvoorterweg/Zandvoortselaan. Een via duct werd aangelegd over de laag gelegen spoorlijn Haarlem-Leiden ter plaatse van de huidige spoorkruising Voor een rit van /VMSTEPDAM naar HAARLEM of omgekeerd is een toeslag ver schuldigd van f O.IO -r plaats REIZIGERS worden uitsluitend opgenomen te Haarlem aan de Temoelierssiraat pn Kampervest, e:i te Amsterdam aan het Spui, de Spuistraat en Marnixstraat. Toeslagbiljetten zijn in hel rijtuig bij den conducteur verkrijgbaar. Overigens gelden de bestaande „Tarieven benevens Bepalingen voor de Uitvoering van het Locaalreizigerstarief." DIENSTREGELING (alleen op werkdagen.) van HAARLEM vm. 8.40 vm. 10.30, nm. 12.20, nm. 2.20, nm. 4.20, nnt. G.40 van AMSTERDAM 9.40 11.30, 1.30, 3.20, 5.20, 7.40' IIH SAIjOXItlJTl" 1C« ïh <>i> Zon- on l-vest«lajyoii Ixwhik- ixuir voor gc/icim'liaitix'ii van Irn hooguit' 20 pcrstmcn, tcjycu hHalin» van :SO enkele reisbiljetten voI»ens «ewoon tarief voor één rit van AM KT Kit DAM naar HAAltKEM of '/VXD- VOOItT of omgekeerd. Op een reclame-uitgave van de ESM uit 1911 ziet men het nieuwe inte rieur van het restauratierijtuig afgebeeld tezamen met verdere bijzonderhe den voor potentiële gegadigden. met de Randweg. Vervolgens langs de Houtvaart over het huidige terrein van Empelen en Van Dijk naar de halte De Viersprong. Het tracé vond zijn vervolg ten noorden van de Zandvoorterweg en is nog steeds zichtbaar als het fiets pad achter de eerste rij villa's. Er waren nog twee halten, namelijk ter hoogte van de Doodweg (Mr. Enschedêweg) en halverwege de Sparrenlaan en de Bentveldseweg. In het begin was de lijn grotendeels uitgevoerd als enkelsporig traject (één meter spoorbreedte). Door de groei van het vervoer (personen én mest) werd in 1903 gestart met ver dubbeling van het grootste deel van het tracé. Bij de concessieverlening werd bepaald dat het tarief niet meer mocht bedragen dan 'tien cents voor den eersten rit over een afstand van 3 kilometers of een gedeelte daarvan en vijf cents voor eiken kilometer of een gedeelte daarvan meer'. Op 6 oktober 1904 werd de tramverbinding Zandvoort- Haarlem verlengd tot Amsterdam (Spui) en daarmee is een belangrijke mogelijkheid ontstaan voor het forensenver- voer. Op 1 januari 1924 werd de exploitatie overgenomen door de NZH, die reeds vele tramverbindingen (onder meer naar Leiden, Scheveningen, Katwijk, Noordwijk en in Waterland) onderhoudt. Bij de opening van de lijn vermeldt de 'Oprechte Haarlemsche Courant': 'Daarmee was de officieele plech tigheid afgeloopen en de opening geschied eener tramlijn, de eerste van dien aard en op dien schaal in ons land, een lijn, die voor de betrokken gemeenten van zeer groot belang kan worden'. Villa's Uit stafkaarten uit het begin van deze eeuw kan worden geconcludeerd, dat het aantal villa's sterk toenam. 'Kleine' kavels werden uitgegeven van minimaal 11.000 m2 en dichtbij de halten langs de lijn worden grote panden neer gezet. In 1912 staan er 14 panden tussen de Viersprong en de Mr. Enschedêweg. In 1892 waren dat er overigens 0! Op de kaart van 1924 zijn er al meer dan vijftig te tel len tussen Zandvoorterweg en Schulpweg. Ook aan de zuidkant van de Zandvoorterweg wordt dan een aantal ontsluitingswegen aangelegd ten westen van de Boekenroodeweg (Van Lenneplaan e.o.). Zo komt ook het landgoed Kareol in de invloedssfeer van de tram te liggen. Pas in 1928 werd aan de lijn van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij (HIJSM) de halte Heemstede- Aerdenhout aangelegd. De opgegeven reden was het grote aantal forensen dat zich inmiddels in de nabijheid had gevestigd. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997 13

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 13