Dankbaar is gebruik gemaakt van: Geschiedenis van Bloemendaal en AerdenhouE, Mr. C.W.D. Vrijland (Schuyt en Co Haarlem). NZH Railatlas, D. van der Spek (Schuyt en Co Haarlem). Archief NZH bedrijfsmuseum (NZH Leidsevaart 396 Haarlem). Noot In de onlangs verschenen NZH-Railatlas 1881-1961 is de interlokale tramlijn Amsterdam-Haarlem-Zandvoort die over Bloemendaals grondge bied liep makkelijk op te zoeken. Tot in de jaren dertig waren er niet minder dan vier Haarlemse stadslijnen die een Bloemendaalse eindbestem ming hadden: Haarlem-Bloemendaal-dorp via de Kleverlaan, Haarlem- Overveen via de Julianalaan, Haarlem-Overveen via de Zijlweg en Haarlem-Bentveld als onderdeel van de interlokale lijn naar Zandvoort. Zo staat de NZH-Railatlas boordevol informatie, kaarten en foto's uit lang vervlogen tijden. De NZH-Railatlas verscheen bij Schuyt en Co, ISBN 90-6097-432-8, en kost f 85,-. Boedapester-tramstel naar Amsterdam, te Aerdenhout. Voorjaar 1957. Gevaren In een artikel uit Eigen Haard, 1899: De 'eerste electri- sche' door G.S. de Clercq, wordt uitgebreid ingegaan op de (vermeende) gevaren van electrische tractie. De schrij ver zegt hierover het volgende: 'De theorie bevestigt hier wat de praktijk gelukkig dagelijks aantoont nl. dat er niet het minste gevaar bestaat om over de rails te lopen. Slechts dan zou er gevaar zijn wanneer er door het menschelijk lichaam een verbinding tot stand kwam met de boven- grondsche geleiding. Maar zulke reuzen bezit Haarlem (en Aerdenhout) niet en wie op andere wijze contact maakt, nl. door onder de wielen te vallen, is ook zonder den electrischen stroom een verloren man'. Elders in hetzelfde artikel wordt opgemerkt: 'en eindelijk zouden er zonder de tram in den Aerdenhout niet zulke aardige witte villa's met roode daken tus- schen de oude eiken verrezen zijn. Het gemeentebestuur van Haarlem, dat de jonge tram onderneming steeds bereidwillig tegemoet trad en daarover in den tijd der voorbereiding nogal wat heeft moeten hooren, heeft in deze zaak blijk gegeven van het bezit vandien ruimer blik, dien men zoo gaarne als een onaf scheidelijke eigenschap aan onze overheidspersonen verbonden zou zien'. Amsterdam. Grote aantallen mensen werden veelal in 3- wagentreinen vervoerd. De frequentie was gezien de belangstelling heel hoog: door de week werd een groot deel van de dag om de tien minuten gereden. Op 31 augustus 1957 werd de tram door Aerdenhout opgeheven: met een requiem in de Tempeliersstraat in Haarlem werd een tramverbinding die geschiedenis schreef beëindigd. Er worden nu bussen ingezet, die jaloers zijn op het congestievrije tracé dat de tram kende... Niek van Trigt Heel lang was de Blauwe Tram dé verbinding tussen Aerdenhout en Een tram met een grote gesloten bijwagen aan de halte Aerdenhout met het speciale wachthuisje. 14 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 14