moest komen te liggen ten opzichte van het aangrenzende perceel. Alleen bij hoge uitzondering werd hiervan afge weken. Dit, samen met de afwezigheid van een duidelijke dorpskern, bepaalt tot op de dag van vandaag het amorfe, verstolen karakter van Aerdenhout, waarin je lang kunt ronddwalen zonder precies te weten waar je je bevindt. Een ideaal oord voor de bewoners om zich in terug te trekken. Het verleidde de architect J.M. van Hardeveld in 1922 tot de uitspraak: 'Zoo leven er de deftige patriciërs teruggetrokken in de rust hunner ongenaakbare behuizin gen ver van het bemoeizieke gedoe van dezen verfoeilijken democratischen tijd.' Landhuisjes Eén van de keren dat trouwens afgeweken werd van de strenge bouwverordening, was bij de bouw van de huizen op de smalle strook grond tussen de Zandvoorterweg en de trambaan Haarlem-Zandvoort. Dit leverde een reeks landhuisjes op, die boeien door hun ongebruikelijke, lang werpige bouwvorm en plattegrond. Ook Van Hardeveld zette voor dit moeilijke stuk terrein een landhuis op papier. De strakke, horizontale gevelgele ding van dit ontwerp verraadt Hardevelds latente interesse in de vernieuwende, zakelijke architectuur van die tijd. Zelf karakteriseerde Van Hardeveld de hoofdopzet van het dubbele landhuis als een 'darm-vormig' plan in academi sche zin. Landhuis De Kroft, gebouwd naar ontwerp van A.V. Smits (1924). 'Wij voelen hier sterk de neiging tot het scheppen van bekoorlijkheid.' Geen wonder, met een natuurliefhebber en amateur-botanicus als architect. Oog voor detail Er valt iets voor te zeggen dat de particuliere woningbouw in Nederland grofweg tussen 1890 en 1930 een kwalita tief hoogtepunt bereikte, dat sindsdien niet meer is geë venaard. Rondzwervend door een vrijwel in oude staat verkerend landhuis uit het interbellum, openbaart zich een kunstzinnig wonder. Het heden vermengt zich met tradi ties en opvattingen waar wij geen weet meer van hebben. Ook is het onze smaak niet meer die zich, lang geleden, in het interieur heeft genesteld. Uit alle hoeken spreekt oog voor het detail en aandacht voor het bijzondere. Wat door de buitenwereld verondersteld wordt geschiedenis te zijn is er langzamerhand vergroeid met de levenswijze en gebruiken van de huidige bewoners, die, misschien zon der het te weten, de gelukkige erfgenamen zijn van een rijk artistiek verleden. De Kroft Zo heeft ieder landhuis in Aerdenhout zijn eigen verhaal. Ieder huis zijn eigen ziel. Sommige huizen lenen zich ervoor onderwerp te zijn voor een heel boek. In en om landhuis De Kroft aan de Burgemeester den Texlaan bij voorbeeld is het verleden nog tastbaar aanwezig. 'Wij voe- Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997 17

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 17