beeldhouwer Mari Andriessen aangebracht. Met de bouw van deze kerk is het verhaal van de St. Antoniusparochie nog niet ten einde. De groei van de parochie mondde een tiental jaren later uit in nog een gebouw, namelijk de St. Antoniusschool aan de Teding van Berkhoutlaan (1932-1933). Ditmaal tekende de, rela tief onbekende, architect M.J. van Engelen het ontwerp. De Amsterdamse School-stijl waarin hij te werk ging leidde tot loodzware, massieve architectuur. Intrigerend, dat wel, maar eigenlijk ongepast in een dergelijke landelijke setting. Adventskerk Niet alleen de Rooms-Katholieken toonden zich goede opdrachtgevers in Aerdenhout. In 1960 beleefden de Nederlands-Hervormden de langverwachte voltooiing van hun Adventskerk, gelegen op een ruim terrein aan de Leeuwerikenlaan. Dit imposante kerkgebouw, ontworpen door K.L. Sijmons, wordt wel gerekend tot de meest inte ressante kerkgebouwen in Nederland uit de periode van de wederopbouw. Doordat het gebouw helemaal vrij kwam te liggen kon de architect zijn gang gaan, ongehinderd door omringende bebouwing of andere dwingende stedenbouwkundige fac toren. Opvallend genoeg hebben de traveeën van de kerk- zaal ongelijke afmetingen. Ze worden afgesloten door schaalvormige kappen, een gebruikelijke constructiemetho de in de jaren zestig. Daarentegen wordt de lage, langge rekte gevel van de ontmoetingsruimte gedomineerd door een horizontale strook vierkante ramen. De eenvoudige klokkentoren brengt de compositie in evenwicht met een krachtig verticaal accent. Ook het interieur van de Adventskerk is interessant. Komend uit de beboste omgeving is het weldadig om bin nen rond te lopen. Het is er sfeervol, stemmig. Kerk en ontmoetingsruimte lopen vloeiend in elkaar over. 'Men moet in een kerk kunnen dwalen, perspectieven kunnen beleven, niet alles in één oogopslag kunnen overzien', ver klaarde Sijmons zijn keuze voor afwisselende ruimtes. Het beton ziet eruit alsof het net uit de bekisting is gekomen: overal is de nerfstructuur zichtbaar. Een oer-Hollandse uiting van bouwkundige puurheid. Maar het meest van alles boeien de raampartijen in de hoge westgevel: de betonnen vensters, die met elkaar een abstract-geometri- sche compositie vormen, zijn voorzien van gekleurde glas panelen. Onder invloed van het steeds wisselende daglicht ontwikkelt zich een indrukwekkend schouwspel. Scholenbouw Naast Sijmons, Holt Bijvoet en Dam is er nóg een gere puteerde architect in het na-oorlogse Aerdenhout actief geweest. Maar eerst gaan we terug naar A.P. Smits. Die was namelijk niet alleen als huizenontwerper actief. Ook het eerste schoolgebouw in Aerdenhout is van zijn hand. Dat werd gebouwd in 1923 en staat aan de rotonde, waar de Bentveldsduinweg, de Mr. Enschedélaan en de Van Vollenhovenlaan samenkomen. De school werd gebouwd op initiatief van enkele daadkrachtige inwoners van het dorp, die het zat waren dat hun kinderen helemaal naar Bloemendaal, Zandvoort of Haarlem moesten om zich te laten onderwijzen. Om die reden richtten zij de 'Schoolvereeniging Aerdenhout-Bentveld' op. Een goed voorbeeld doet volgen. In de jaren dertig nam de gemeente Bloemendaal, in het kader van de werkver schaffing, zelf de bouw van scholen ter hand. Een van de aardigste exemplaren bevindt zich aan de Juliana van Stolberglaan, waar de Bloemendaalse architect H.W. van Kempen in 1935 een school met een zogeheten 'vlinder plattegrond' neerzette. Met behulp van het V-vormige grondplan konden de leslokalen zoveel mogelijk op het zuiden worden georiënteerd. Zonlicht heette goed te zijn voor de ontwikkeling van het kind. Smits tekende een ontwerp met een romantische inslag; hoe kan het ook anders, gezien De Kroft. 'Schoolvereeniging Aerdenhout-Bentveld' betrok een robuust, bakstenen gebouw dat er vanuit de verte wel wat uitzag als een villa. Tussen de beide vleugels, waarin zich respectievelijk de leslokalen en de gymzaal bevonden, prijkte een torenachtige uitbouw. Hierin krulde zich een trap omhoog, op vergelijkbare wijze als in Smits' eigen landhuis. De architect prees zich gelukkig, zo gaf hij naderhand in een artikel te kennen, dat deze markante toren niet 'als offer van de bezuiniging' viel. Architect Hertzberger Enkele jaren geleden is het charmante schoolgebouw helaas gedeeltelijk afgebroken. Dat gebeurde in 1988, toen de school flink werd uitgebreid. Het was een gelukkige greep van de architect, de zeer bekende Herman Hertzberger, om de rechter vleugel, inclusief de traptoren, bij deze verbouwing te sparen. Hierdoor bleef een tastbare herinnering aan de geschiedenis van de schoolvereniging Aerdenhout-Bentveld bewaard. Bovendien zorgt het contrast tussen de oude school en Hertzbergers nieuwbouw voor een interessant spannings veld. Evenals Smits is Hertzberger bij het ontwerpen namelijk uitgegaan van de directe omgeving. Hij heeft dat echter wel op eigenzinnige wijze gedaan. De ligging van de school aan de rotonde inspireerde hem tot een halfron de cilinder, die met zwart-glimmend hout is afgetimmerd. Binnen trekt vooral de centrale hal de aandacht. Deze 20 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 20