Herinneringen aan Oud- Aerden hout Buiten vriest het dat het kraakt. Binnen brandt de open haard: berkenhout om het vuur aan te maken, beuken- en eikenhout uit eigen tuin voor de warmte. Cara Bredius-Adams pakt een vers gekloofd houtblok, gooit dit op het vuur, recht de rug en gaat terug in de tijd. Aangezien ik sinds 1914 in Aerdenhout woonachtig ben, begrijpt u wel mijn nostalgische gevoelens omtrent het Aerdenhout zoals dat vroeger was. In het begin van deze eeuw was Aerdenhout nog maar een kleine nederzetting. In de XVIIIe eeuw bestond Aerdenhout alleen uit buiten plaatsen, zoals Elswout, Duinlust, Mariënbosch, Ley duin, Koekoeksduin en Woestduin. De oorspronkelijke begroei ing bestond voornamelijk uit lage bossages en eikenhak hout. Hoge eiken stonden alleen langs enkele lanen, die het gebied doorkruisten en veelal oprijlanen waren van buitenplaatsen, zoals de Nicolaas Beetslaan. Eigenaren van grond en buitenplaatsen waren onder anderen de families Borski, Van Lennep, Luden, Van Vliet en Dorhout Mees. In de begintijd waren de buitenplaatsen meestal zomerverblij ven of, zo u wilt, lusthoven, 's Winters trok men weer naar de grachten van Amsterdam. De Viersprong. De eerste villa's De verkaveling van de grond was ruim en er waren servi tuten die helaas door overbevolking allengs verdwenen. Tijdens de aanleg van de tramlijn Amsterdam-Zandvoort verrijst in 1899 een klein villapark en werd het mogelijk om als forens in Aerdenhout te wonen. Tot 1909 was er op Woestduin een renbaan. De eerste villa's werden gro tendeels gebouwd door Willem Bauer, een broer van de schilder Marius Bauer. Ik noem u enkele namen: - 'Stamboel' aan de voormalige Tramweg, voor Marius Bauer, tot grote schande in de jaren zeventig afgebroken; - 'De Merelhof' eveneens aan de Tramweg, voor Betsy van Hoogstraten-van Hoytema; 'Rockaertsduyn' aan de Aerdenhoutsduinweg, voor Breitner, dat oorspronkelijk 'Inter Quercus' was genaamd, omdat het in een eikenbos stond. Na mijn schoonvader, die hier in 1925 kwam toen de landerijen rond het Huis te Zaanen in Schoten (Haarlem-Noord) onteigend werden, woon ik hier nu al weer 45 jaar. De naam Rockaertsduyn heeft iets met de Noormannen te maken. - 'Zonnehof' aan de Bentveldsweg, voor Nico van Suchtelen (later bewoond door de familie Van Hall- Boissevain) - 'Gimlihuize' aan de Schulpweg, voor Betsy Witsen-Van Vloten. Gimlihuize lag tegenover mijn ouderlijk huis en als kind deden wij er in de schemering sluiptochten in de 22 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 22