De geschiedenis van 't Heuveltje Zedenpolitie Van topless zonnebaden was toen nog geen sprake. Ik ver moed dat mijnheer Calvijn en mijnheer de pastoor hier meer van wisten! Onze vaders droegen een compleet bad kostuum met schouderbandjes, die met een knoopje op de schouders dicht werden gemaakt. O wee - als je één band je liet zakken - prompt kwam de zedenpolitie een beris ping geven. Er waren in die tijd schelpenvissers en even later lagen die schelpen op de tuinpaden in Aerdenhout. Een evenement in die tijd was de Chinees aan de deur - met koffers vol lappen shantung, kimono's, kleedjes, stofjes, etc. "Kijken kost niets - kijken kost niets", zei hij dan en mijn moeder liet hem alles uitpakken in onze grote vestibule. Zij kocht altijd wat. De naaister aan huis maakte er jurken van. Bij regenweer droegen wij de zogenoemde 'overschoenen' die bij ons in de achtergang stonden, zwarte rubber soort hoezen die over de punt van de schoen gingen met een bandje om de hiel. Mannen droegen met koud weer slob kousen over de schoen die met een knopenhaak dicht werden gemaakt. Zo'n knopenhaak doet nu dienst als mijn kleinkinderen doktertje spelen naast de injectiespuit! Daar komt mijn kleinzoon binnen: "Grootmama, het vuur is bijna uit. Zal ik er een houtblok op gooien?" Cara Bredius-Adams Men kan erover twisten of de Ivo-Mavoschool, 't Heuveltje, in Aerdenhout al of niet een kind is van het Kennemer Lyceum in Overveen. Familiebanden zijn er in elk geval wel. Toen zo'n zestig jaar geleden de eerste Ivo-scholen hier te lande werden gesticht, kreeg ook het Kennemer Lyceum op initiatief van rector Dr. A. de Vletter een afdeling voor Individueel Voortgezet Onderwijs. De Ivo-school moest een alternatief zijn voor de school voor Uitgebreid Lager Onderwijs, de zogeheten Uloschool. 'Wangedrocht' Op deze Uloscholen hadden de onderwij shervormers uit die dagen het niet erg begrepen. Eén van hen karakteri seerde dit schooltype als 'het grootste wangedrocht in de Nederlandse onderwijswereld'. Zij voelden het als een bezwaar, dat kinderen van een heel andere intelligentie structuur dan Hbs-ers toch eenzelfde lesprogramma vol gens eenzelfde lesmethode kregen aangeboden. Alleen het tempo verschilde. Waar een Hbs—er drie jaar over deed, mocht een Ulo-scholier vier jaar over doen. Maar verder was het van hetzelfde laken een pak. Op de Ulo werd klas sikaal onderwijs gegeven met proefwerken en examens. Op de Ivo daarentegen moest het anders toegaan. De muzische vakken moesten een belangrijk onderdeel gaan Tekening van leerling Emile Bouree als cadeau voor een jubilerend Kennemer, gemaakt in 1980 toen het Kennemer zestig jaar bestond en de Ivo-Mavo dertig. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997 25

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 25