vormen van het lesprogramma. In eigen tempo mocht een leerling de hem opgegeven taken vervullen en aan het ein de van zijn schoolcarrière volgde geen examen maar kreeg hij een speciaal Ivo-diploma. Landelijke erkenning Maar wat voor waarde had zo'n schooldiploma, wat voor perspectieven bood het, zolang het geen landelijke erken- ning genoot? Om daar een regeling voor te treffen werd in 1938 de stichting 'Het Ivo Diploma' in het leven geroe pen. Eén van de initiatiefnemers was de bekende Kees Boeke van 'De Werkplaats' in Bilthoven. Het jaar daarop kreeg ook de Ivo—afdeling van het Kennemer Lyceum toe lating tot de stichting. Niet voor lang evenwel, want in 1942 werd de Kennemer Ivo-school door het bestuur van de stichting 'uitgestoten', omdat het van mening was dat deze school gedevalueerd was tot een gewone Uloschool en dus niet langer het predikaat Ivo verdiende. Na de oor log probeerde De Vletter, die tijdens de bezettingsjaren als rector was vervangen, tevergeefs het bestuur van de stich ting 'Het Ivo Diploma' op andere gedachten te brengen. De meeste leerlingen en hun ouders zullen er geen pro bleem van hebben gemaakt dat hun school geen echte Ivo- school meer was. Van de docenten kan evenmin gezegd worden dat zij allen tot de fervente aanhangers van de Ivo-gedachte behoorden. De leider van de afdeling, B.H. Perels, was zeker niet in alle opzichten het type van de overtuigde aanhanger van het Ivo—ideaal, dit in tegenstel ling tot zijn adjunct mevrouw J.G. Dun. De Oude School 't Heuveltje aan de Korte Parkweg hoek Rijpervveg in 1975. Ruimtegebrek De Ivo—afdeling telde in het cursusjaar 1945—1946 ruim honderd leerlingen, een getal waar menig gymnasiumrec tor in die tijd jaloers op kon zijn. En toen was het ineens afgelopen... In een rondschrijven aan de ouders van juni 1946 deelde De Vletter mee, dat het Kennemer door ruimtegebrek niet langer huisvesting kon bieden aan de Ivo-afdeling. Deze zou worden overgeplaatst naar het gebouw van de Hartenlust-Ulo, welke school toen juist met een ernstig leerlingentekort te kampen had. De Ivo-leerlingen zouden hun eigen leraren behouden en hun eigen lesmethodes. Tevens zouden zij ook in de toekomst kunnen blijven pro fiteren van de Kennemer-faciliteiten als tennisbanen, sport velden, aula en feestzaal. Aangezien de leerlingen zouden worden opgenomen in de administratie van de gemeente lijke Uloschool, zou dat verlaging van schoolgeld tot gevolg hebben. Toekomstige status Uit de brief wordt bepaald niet duidelijk wat nu precies de toekomstige status van de Ivo-school zou worden. Er wordt gesproken over het losser worden van de banden met het Kennemer, maar niet over het verbreken van die banden. Zou de school een gemeentelijke Ivo-school worden of zou zij blijven ressorteren onder het bestuur van het Kennemer Lyceum? Hoewel het dus niet met zoveel woorden wordt gezegd, mogen we er toch van uitgaan, dat het eerste de bedoeling is geweest. In de vergadering van curatoren van het lyceum op 21 mei werd ook gesproken van 'overneming van het instituut door de gemeente Bloemendaal'. Weliswaar was de Ivo-afde ling nog maar kort tevoren toegetreden tot de 'Groep van Scholen voor Neutraal Bijzonder Onderwijs', maar in oktober 1946 werd aan de secretaris van deze ver eniging meegedeeld, dat de Ivo—afdeling van het Kennemer Lyceum per 1 september had opgehou den te bestaan. Naar een brief aan de ouders waarin van dit feit gewag wordt gemaakt, zoeken we echter tevergeefs. 26 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 26