Amsterdam. Wij deelden een gevoel van zorg over het verval van de Joodse begraafplaats te Overveen, met name van het Mataher-huis (uit te spreken als metaar-huis), het reinigingshuis op de begraafplaats. Inmiddels heeft de heer M.T. Wasserman, consulent van de Joodse begraafplaatsen, ter plekke een bezoek gebracht. Hij constateerde dat de begraaf plaats zelf er door het afgesproken onderhoud van het terrein door de gemeente Bloemendaal goed bij ligt. Delen van de muur en het Mataherhuis in zijn geheel moeten echter nodig worden hersteld. Met dit herstel zal in 1997 worden begonnen. Wellicht zal de stichting Ons Bloemendaal hierin een aandeel hebben middels ons restauratiefonds. Inhakend op het landelijk thema stond de door Ons Bloemendaal voor de gemeente Bloemendaal georganiseerde Open Monumentendag op zaterdag 14 september in het teken van de industriële archeologie. Daarbij lag het accent net als in 1995 op de waterwinning. In de Amsterdamse Waterleidingduinen bij de ingang Oase was het pompgebouw Oranjekom I opengesteld. Een monument uit de jaren dertig, relatief jong, maar wel bijzonder. Evenals voorgaande jaren waren de Roomskatholieke kerk te Vogelenzang (19de eeuw) en de Hervormde kerk te Bloemendaal (17de eeuw) ook opengesteld, en waren vrijwilligers aanwezig om uitleg te geven. Omdat velen klagen over de slechte verbindingen van het openbaar vervoer van noord naar zuid in de gemeente, ver zorgde ons bestuur die dag shuttlevervoer tussen de diverse opengestelde monumenten. Jammer genoeg werd daarvan nauwelijks gebruik gemaakt. Het herfstnummer van ons Tijdschrift was een 'special' over verdwenen industrie in Bloemendaal. Sectie Tijdschrift Anneke Tjan, die zich na het overlijden van Ruud Hein met veel vuur had ingewerkt als hoofdredacteur, moest wegens verhuizing naar België haar taak neerleggen. Met het zomernummer 'Bomen in Bloemendaal' waagde Florentine van Eeghen de sprong van bestuurslid belast met de zorg voor het groen, naar het redacteurschap. Joan Jalink en Peter de Natris zijn mederedacteur. Verreweg de meeste (verheugde en nostalgische) reacties kwamen er op het uitgebreide arti kel van Marie Anne Coebergh-van der Marck over de Aerdenhoutse School Vereniging. De productie van het tijdschrift was ook dit jaar weer in de bekwame handen van Renée de Bruin, Joris Funcke en drukkerij Melisie. Behalve in de boekhandels De Wit en Papyrium te Bloemendaal, is het Tijdschrift nu ook te koop in de 'Happy Birthday Corner' te Overveen en bij 'Guillaume', Zandvoortselaan 165, op de grens van Heemstede en Aerdenhout. Sectie Groen Met de nadere afspraken over de herinrichting van Caprera zijn wij niet ongelukkig. 'Hoe minder hoe mooier', is ook ons devies. De werkzaamheden zelf zullen hopelijk in 1997 beginnen. De studie van de heren J. Kaptein en A.M. Schuurman naar de oude loop van de 'rellen en wellen in Bloemendaal' werd in het winternummer van het Tijdschrift gepubliceerd als bijdrage aan de discussie over de problemen met de waterstand in de gemeente. De enorme Heras-hekken om de vele waterputten dn het Bloemendaalse Bos en bij het Halve Maantje waren in 1966 opnieuw aanleiding ons tot B en W te wenden. Ten eerste menen wij dat de hekken zonder de vereiste vergunning geplaatst zijn en ten tweede zouden meerdere hekken een andere vorm kunnen krijgen, ofwel kunnen sommige putten geheel worden opgeheven. De gemeente Bloemendaal komt echter niet verder dan het voorstel de hekken om de water putten van enige beplanting te voorzien. Deze kwestie zal ook in 1997 onze aandacht hebben. Historische Werkgroep De werkgroep ging voort met het onderzoeken van de bewoningsgeschiedenis van de Voorbuurt te Bloemendaal. Door de welwillendheid van de gemeente mag de werkgroep op speciale tijden in het gemeentehuis bijeenkomen. Historisch Museum Z u i d - Ke n n e m er I a n d Als gedelegeerd bestuurslid zal Joan Patijn in 1996 zitting hebben in de kascommissie die de jaarcijfers over 1995 con troleert. 4 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, april 1996

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 31