Avio Welke wegen de leraren en leerlingen, zo plotseling beroofd van hun school, toen zijn ingeslagen, valt moeilijk na te gaan. Het zal van de studieresultaten en —verwachtin gen hebben afgehangen of een leerling naar een gewone Uloschool vertrok of naar de m.o.-afdeling van het Kennemer. Een derde mogelijkheid was de Avio. Het is best te begrijpen, dat er vaak werd gegrinnikt over het Kennemer met al zijn bij—afdelingen: een Ivo—afdeling, een Montessori—afdeling en een Afdeling Voor meer Individueel Onderwijs. Deze verklaring voor de letters a.v.i.o. geeft De Vletter zelf, de schepper van deze instel ling. C.J.J.A. Morsch geeft in zijn dissertatie 'Met de moed van de hoop, studies over de vernieuwing van opvoeding, onderwijs en maatschappij in Nederland in de periode tus sen 1930 en 1984, Nijmegen 1984', twee andere verkla ringen: Algemeen Vormend Individueel Onderwijs (blz. 89) en Algemeen Voortgezet Individueel Onderwijs (blz. 111). Beide verklaringen zijn dus onjuist. De Avio was voortgekomen uit het Kiho, Kennemer Instituut voor Hoofdelijk Onderwijs, in het begin van de jaren dertig omgedoopt tot Avio. De afdeling stond onder leiding van mevrouw A.M. van Benthem Jutting-Hoog en was bedoeld voor kinderen met leerproblemen en kinde ren die bijvoorbeeld door ziekte een achterstand hadden opgelopen. Na de oorlog bood de Avio uitkomst voor kin deren die ondergedoken waren geweest of in een kamp hadden gezeten. De afdeling werd echter niet gesubsi dieerd en kostte het schoolbestuur handen vol geld. Tijdens de cursus 1943—1944 was berekend, dat op iedere Avioleerling - dat waren er toen dertien 274 gulden moest worden toegelegd. De toenmalige rector R. Kuitert vond dat dit geld beter ten goede kon komen aan de klas sikale school en aan de 'bloeiende' Ivo—afdeling, zo meld de hij op 28 juni 1943 aan de curatoren. Het is duidelijk, dat hij zo gauw mogelijk van de Avio af wilde. Dat is toen niet gebeurd. Tekort aan personeel In de na—oorlogse jaren beleefde de Avio nog een korte opbloei. Als instituut waar kinderen werden bijgewerkt en klaargestoomd voor het klassikale onderwijs, voorzag de Avio blijkbaar in een behoefte. Toch moet wel een voor behoud worden gemaakt. Zo kostte het heel veel moeite om geschikte docenten aan te trekken en in het voorjaar van 1946 werd de school zelfs een tijdlang gesloten van wege een tekort aan personeel. Financieel bleef de Avio voor het bestuur een blok aan het been. Bereid om offers te blijven brengen om de afdeling in stand te houden was het bestuur bepaald niet. Toen De Vletter, die zijn hart aan de Avio had verpand, in 1947 met pensioen ging, was het voor iedereen duidelijk dat het einde in zicht was. Op het moment dat het besluit viel om de Avio op te heffen, in het begin van 1950, telde de afdeling eenenveertig leerlin gen. In dat jaar eindigt dus de voorgeschiedenis van de Ivo-school 't Heuveltje. Epiloog De gemeente Bloemendaal zou echter niet lang verstoken blijven van individueel onderwijs. In het voorjaar van 1950 begon een werkcomité met een 'doorstartprocedure'. In een ongedateerd rondschrijven, vermoedelijk uit april, richtte dit werkcomité zich tot een niet nader gespecifi ceerd publiek. Onder de leden van het dertienkoppig comité komen we zo'n stuk of zeven Avio-docenten tegen. Niet te verwonderen dus, dat in het rondschrijven aller eerst werd stilgestaan bij de aanstaande opheffing van de Avio, voor de verandering dit maal aangeduid als Afdeling voor Voortgezet Individueel Onderwijs. Het comité kondigde aan, dat het voornemens was per 1 september de oprichting van een Ivo-school te bewerkstel ligen, 'waar zoveel mogelijk met de individuele belangen der leerlingen zal worden rekening gehouden, in een rus tige omgeving zonder bijzondere examenspanningen' en 'waar speciale aandacht zal geschonken worden aan de practische vakken'. Sympathiebetuigingen werden inge wacht bij mevrouw J.G. Dun, ons bekend van de Ivo—afdeling van het Kennemer. Als initiatiefneemster van deze actie wordt genoemd mevrouw S.W. van Walraven—Wackie Eysten. Niet iedereen in Bloemendaal was echter gelukkig met dit initiatief. In een brief aan mevrouw Dun van 19 november 1960, geschreven naar aanleiding van de viering van het tweede lustrum van 't Heuveltje, memoreert De Vletter 'het onzinnige en onwettische verzet van burgemeester Den Tex tegen de vestiging van de school in Bloemendaal'. (Gedenkboek, 25 Heuvelgangen 1950-1975, blz. 15.) Koninklijk Besluit De burgemeester vond het niet acceptabel, dat de gemeen te op hoge kosten zou worden gejaagd ten behoeve van een school waarvan het merendeel der leerlingen niet uit de eigen gemeente afkomstig was (namelijk slechts elf van de negenenveertig) en waaraan blijkens de recente opheffing van de Ivo— en Avio-afdelingen van het Kennemer Lyceum ter plaatse geen behoefte meer bestond. De gemeenteraad besloot op 19 oktober geen gelden beschikbaar te stellen voor de pas gestichte Ivo-school. Het Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997 27

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 35