II den het plan niet geheel uit. Deze tuin is nu nog mooi en goed onderhouden. Els Proost maakte onlangs deelontwer pen. - G.J. van Dijk jr., opgeleid door Bleeker, ontwierp in 1948 de tuinen voor Zandvoorterweg 16 en 18 en voor Merellaan 6. Gedurende de laatste tien a twintig jaar is Els Proost verre weg de meest gezochte ontwerper. Ook zij geeft veel adviezen tijdens een bezoek op basis van 'ik praat, u schrijft'. Als dit te veel gevraagd is, schrijft zij een rapport. Zij maakt ontwerpen voor hele tuinen en tuingedeelten. Populair, vooral bij tuinbezoekers, is de voormalige mede werker van Mien Ruys, Arend Jan van der Horst. Heel wat tuinen zijn ontworpen door Victor van Boven en Henk Weijers. De eerste werkt vooral landschappelijk, de tweede is gespecialiseerd in vijvers en zwembaden die niet detoneren. Namen van enkele andere ontwerpers: Lodewijk Baljon (hoek Leeuwerikenlaan/Zwaluweweg, Van Alphenlaan 5); Dick Beyer; A.G.J, van Dijk; Carl van Empelen; Frans Herberman (Oosterduinweg 242 en 246); Piet Oudolf (Burg, den Texlaan 45); Carla Reus; Bep Roorda (Zuidlaan 7). Uiteraard is deze lijst niet volledig. Doe-het-zelvers Het zijn bepaald niet alleen maar door tuinarchitecten ont worpen en duur aangelegde tuinen in Aerdenhout. Een 1995: 'Reeduynen' aan ie Leeuwerikenlaan, een ontwerp van Victor van Boven. Het 'hol' gelegd gazon verhoogt de plaats en de 'status' van het huis, de bijgebouwen en de borderbeplanting. flink aantal tuinen is door een hovenier aangelegd en ver reweg het grootste aantal door de bezitter zelf. En die laat ste mogen we beslist niet uitvlakken. Er werd en wordt met grote liefde, kennis van zaken en inzet getuinierd. Heel wat van de allermooiste tuinen zijn door amateurs aangelegd. Zoveel smaken, zoveel tuinen vind je onder de specialisten. Neem bijvoorbeeld: - de mevrouw die al tientallen jaren haar stukje strandwal cultiveert en die de nieuwe buren voor hun bestratings woede probeerde te behoeden (tevergeefs); - de verzamelaarster van keuken- en medicinale kruiden; - de schepper van een klein pinetum (130 soorten en variëteiten) - de compostspecialist; - de kunstverzamelaar, die zijn mooie Arend Jan van der Horst-tuin vol zet met modern beeldhouwwerk; - de plantenverzamelaar, die de namen (nu 960) van de planten die hij bezit, opslaat in zijn computer; - de pelargonium-verzamelaar... enz. enz. Nooit is tuinieren zo 'in' geweest als nu. Zelfdoeners zien de problemen, dus willen zij er graag over praten en bij elkaar in de keuken kijken. Veel liefhebbers zijn lid van de Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997 33

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 41