afdelingen van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) in Bloemendaal en/of Haarlem en Omstreken. 'Vuile nagel'-tuinclubs Om lid te worden van één van de negen hier actieve 'vui le nagel'-tuinclubs (bijvoorbeeld De Kennemer Tuinclub, Kraantje Lek of Achter de Duinen) moet je eerst op de wachtlijst. De leden geven elkaar advies, bekijken eikaars en ander mans tuinen, ruilen planten, zaden en stekken, organiseren lezingen en maken excursies. Gaan speciaal de tuinliefhebbers in Aerdenhout wonen of steken de Aerdenhouters elkaar aan? Waarschijnlijk beide. Feit is dat het aantal fraaie tuinen explosief toeneemt. Tuinieren lijkt ook het enige dat Aerdenhouters van alle rangen en standen, leeftijden en geslachten verbindt. Toch is het niet alles rozegeur en maneschijn. Een tuin is een kort leven beschoren. Er dreigen voortdurend gevaren. Op droge, arme grond zijn tuinen extra kwetsbaar. Grote hui zen en tuinen worden soms gedeeld, het oorspronkelijke plan gaat verloren (vaak ontstaan er dan wel twee mooie tuinen voor in de plaats). Er is veel verloop onder de bewoners. Het aanzien wordt ontsierd door vele, vaak spierwitte, hekken, grote geplaveide vlaktes voor het groeiende autobezit en een overvloed aan nachtlichten. Mocht de lezer nieuwsgierig zijn om eens wat van het moois met eigen ogen te zien, dan kan dat. Veel van deze tuinen zijn af en toe in georganiseerd verband te bezichti gen. De afdeling Haarlem van de KMTP organiseert 's zomers twee keer per maand een tuinenbezoek, de afdeling Aerdenhout van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, Stichting Ons Bloemendaal en het Welzijn Onder Bloemendaal doen dit inci denteel. Charlotte van Vrede- van der Hoeven Bronnen: Gesprekken met: medewerkers van de Ned. Tuinen Stichting, J.L. Bienfait, C. Dekker-Akkerman, G.J. van Dijk jr., G. Gisolf, A.E.J. de Jong- Rhemrev, J.F. van Leer, Els Proost, N. de Jong Schouwenburg-Brandt, W. Schuylenburg; Drs. L.H. Albers, Landgoederen van Zuid-Kennemerland, 1990; Ir. Eric Blok, Jongere Tuinkunst 1900-1940, Ned. Tuinarchitectuur III, 1992 (deel IV is er sinds maart); Karin Evers, Manpad en Woestduin, 1987; Jannes de Haan, Villaparken in Nederland, 1986; Dr. P. Hoekstra, Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis, 1947; A.J. Kramer en A. Overmeer, 75 jaar Empelen en Van Dijk, z.j.; A.M.G. Nierhof, Bloemendaal, Lanen en Wegen 1963; Carla S. Oldenburger-Ebbers, De Tuinengids van Nederland, 1989; J.M. Sterck-Proot, Geschiedenis van Aerdenhout, 1946; P.A.F van Veen, De soeticheydt des Buyten-levens vergheselschapt met de boucken, 1985; Drs. Bonica Zijlstra, Nederlandse Tuinarchitectuur 1850-1940, 1986; id. Mien Ruys, Een Leven als tuinarchitecte, NTS 1990; De Verstandige Kok, enz., herdruk met inleiding door Joop Witteveen. Oproep: indien de lezer aanvulling kan geven over tuinarchitecten die in Aerdenhout werkzaam waren, graag bericht aan Charlotte van Vrede, Zuidlaan 27, 2111 GB Aerdenhout. Telefoon: 5242593. Tuin van familie van Lidth de Jeude te Aerdenhout. Ontwerp Els Proost. 34 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 42