Sporen van een ver verleden Diep onder 'Aerdenhoutse gronden' liggen spo ren van een ver verleden. Ooit, eeuwen gele den, (be) stonden er in de buurt van de huidige Oosterduinweg drie buitenplaatsen: Nuyssenburg, Spiegelenburg en Oosterduin. Bij verschillende onderzoeken deed Theo Nieuwenhuizen van de Archeologische Werkgroep Haarlem archeologische vondsten die dié tijd dichterbij brengen. Hofstede Nuyssenburg jonkheer 'Diderick van Nuyssenburch', die schutter en poorter van Haarlem was, liet in de zestiende eeuw een hofstede bouwen ten oosten van de Oosterduinweg; aan de noordzijde grensde het aan de tegenwoordige Munterslaan, aan de oostzijde aan de Houtvaart. Hij gaf er zijn eigen naam aan: 'Nuyssenburg' (moderne spelling). Een ooit gevonden rood-gebakken haardplaat met het jaar tal 1S68 wijst op een mogelijke bouwdatum van dit land huis. Op 6 augustus 1609 verkocht Diderick zijn hofstede aan zijn buurman, Lourens Jansz. Spiegel, die hofstede Spiegelenburg toen al in bezit had. In 1984 verrichtte Theo Nieuwenhuizen in dit gebied enkele waarnemingen en trof daar aan: muurresten, met eronder houten funderingspalen; een mogelijk wegdek, bestaande uit een laag keien van 3 a 4 meter; een slootprofïel die mogelijkerwijs van de gracht is geweest rondom 'Nuyssenburg'. In die sloot werden 16e en 17 e eeuws aardewerk en tevens een uit deze periode gedateerde pikliaak (zie foto) aangetroffen. Een hek met de naam Nuyssenburg dat omstreeks 1905 ten oosten van de Oosterduinweg stond, was een laatste herinnering aan deze hofstede. Hofstede Spiegelenburg Lourens Janszoon Spiegel (1575-1623), raad en schepen van Amsterdam, kocht rond 1597 de hofstede die hij de naam Spiegelenburg gaf. Dit boerenhuis stond aan de zuidzijde van de Oosterduinweg, tegenover de Schulpweg. Na het overlijden van haar vader erfde zijn dochter Bregitta, getrouwd met Mr. Willem Backer, de twee bui tenplaatsen Spiegelenburg en Nuyssenburg. In 1749 gin gen de hofstedes in handen over van Christoffel Lublink. Na zijn dood werd alleen Spiegelenburg nog maar bij naam genoemd. Via allerlei omzwervingen kreeg Mr. De pikhaak die in het slootprofiel bij Hofstede Nuyssenburg is gevonden. Gerrit Munster in 1776 deze hofstede in eigendom. Hij was toen al eigenaar van het aangrenzende Oosterduin. In 1990 werd bij een kleinschalig onderzoek in de achter tuin van de Clematislaan 5 aangetroffen: muurrestanten, waarschijnlijk afkomstig van een boeren schuur met woongedeelte, die onderdeel uitmaakte van de buitenplaats Spiegelenburg; een oost-west lopende sloot van ongeveer vijf meter breed, waargenomen bij de Asterlaan 54 en de Clematislaan 1-3. Bij de kop van de huidige Clematislaan bevond zich moge lijk een soort haventje waarin de vaartuigen konden aan leggen en keren om terug te gaan naar de Aerdenhoutse Vaert. In dit mogelijke haventje werden aardewerkfrag menten, glasfragmenten en ijzeren voorwerpen gevonden uit de periode 1650 tot 1850. Hofstede Distelberg, Grijpesteyn en Oosterduin Hofstede Distelberg (1599-1688) werd omstreeks 1600 gebouwd door Gerbrant Heindrikszoon, een welgestelde slager uit Haarlem. Het landgoed lag ten westen van de Neerweg, de huidige Oosterduinweg. In 1688 kocht Marinius van der Grijp de hofstede en ver anderde de naam in Grijpesteyn (1688-1737). Hij breidde het landgoed aanzienlijk uit. In 1737 kocht Cornells Schouten Dirksz. het landgoed dat toen uit 18 morgen grond bestond, met daarop een herenhuis met stallen, een tuinmanswoning, een koets- en wagenhuis en een hooi- Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997 35

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 43