De Engelse invloed op villa De Hoeve berg met een stal voor twaalf koeien. In 1739 werd het landgoed uitgebreid tot aan de duinen en werd de naam veranderd in Hofstede Oosterduin (1737-1835). Het huis is in 1835 afgebroken. Van de restanten is een boerderij gebouwd. In 1987 werd door de Archeologische Werkgroep Haarlem een archeologisch onderzoek verricht waarbij werd aangetroffen: drie vloeren mèt en een vloer zonder plavuizen; muurrestanten: een waterkelder; een beerkelder; een beerput met als inhoud onder andere: een vuurtestje, een kommetje, een glazen karafje, een roemer, een tegel fragment uit circa 1650 en verschillende pijpen. Verdere vondsten uit de periode Oosterduin-Grijpesteyn staan uitgestald in de vitrinekast in het souterrain van het gemeentehuis Bloem endaal. Joan Jalink Met dank aan Theo Nieuwenhuizen, de Archeologische Werkgroep Haarlem en het Gemeente Archief Bloemendaal. De voorgevel. Villa 'De Hoeve' getuigt van zowel een nieuwe bouwtrant als van een nieuwe levensstijl, die zich aan het begin van deze eeuw uitten in de villa's afzonderlijk en in de villaparken alge meen. Het lag voor de hand dat bij het zoeken naar een nieuwe oplossing voor het ontwikke len van villaparken naar Engeland werd geke ken. Niet alleen op het gebied van architectuur en landschap, maar ook op dat van de binnen huisinrichting is de Engelse invloed te achter halen. Villa De Hoeve, gebouwd in 1905 door Eduard Cuypers (1859-1927), architect en redacteur van het tijdschrift 'Het Huis Oud en Nieuw', is hier een sprekend voorbeeld van. Naar aanleiding van een artikel dat verscheen in Het Huis Oud en Nieuw uit 1907, waarin Cuypers uitgebreid de door hem gebouwde villa behandelt, zal ik stilstaan bij de belangrijkste Engelse aspecten van deze villa. Het ontstaan van villaparken Het villapark, een parkachtig terrein met riante vrijstaande villa's op ruime kavels, is een verschijnsel dat in Nederland pas aan het einde van de vorige eeuw zijn intrede deed. In Engeland was deze ontwikkeling al vanaf 1840 tot stand gekomen. Door de sterk toegenomen industrialisatie en de daarmee gepaard gaande welvaart was een middenklasse van welgestelden ontstaan. Dankzij 36 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 44