PRIOR TECHNISCH BUREAU CENTRALE VERWARMING De vensters van de slaapvertrekken op de verdieping wer den door het dakvlak opgetrokken en vormden zodoende de dakkapellen. 1 Deze villa was gebouwd voor de heer W. Hoevenaar en zijn dochter S.H. Hoevenaar. In het gemeente adressen boekje 'Help U Zelf van redacteur P. Tideman werd in 1910-1911 een derde bewoner genoemd, namelijk de Weduwe Th. W. Vleesman.2 Het is mogelijk dat zij een huurder was, maar meer waarschijnlijk was zij een goede kennis of een familielid dat tijdelijk bij het gezin inwoon de. Plattegrond Op de beide plattegronden van parterre en verdieping is de groepering van de verschillende vertrekken duidelijk na te gaan. De timmerloods, die een liefhebberij was van de heer des huizes en tegen de keukenuitbouw was aange bouwd, is niet op de plattegrond aangegeven. Typerend voor de Engelse stijl was de centrale hal waaromheen de overige vertrekken werden gegroepeerd, zowel op de begane als op de eerste verdieping. Op de bouwtekening werd deze ruimte als 'hall' aangegeven, waarmee de Engelse afkomst werd benadrukt. Onder de hal was de kel der gelegen. 3 Opvallend voor de Engelse landhuisplatte grond was de segregatie van de verschillende groepen bewoners, waarbij elke kamer een specifieke functie had. Zowel op de beneden- als op de bovenverdieping wordt een dergelijke scheiding aangetroffen. Zo werd de kamer van de juffrouw streng gescheiden van de kamer van meneer, waarbij de hal kon fungeren als een neutrale zone. Een belangrijk aspect bij de plattegrond was de relatie van de woonvertrekken met de tuin. Door het belang dat men hechtte aan veel licht en frisse lucht kregen bijna alle kamers ramen aan twee of meer zijden. De plaatsing van de ramen werd bepaald door de schikking van de vertrek ken aan de binnenzijde. Om de toegang tot de tuin te bevorderen werden openslaande deuren in de kamer van de juffrouw aangebracht, die direct grensde aan de veran da. Een belangrijke technische vernieuwing was de aanwe zigheid van een interne wc, een afkorting van het Engelse 'water closet', beneden en een badkamer op de verdie ping, die in Engeland vanaf 1880 in elk nieuw gebouwde woning gebruikelijk was. Verlichting, verwarming en watervoorzie ning Door de woningwet van 1901 werden nieuwe eisen MOENS&BECR BLOE/^ENDAAL^ar°l=em™7; SYSTEEM 80%van de verloren warmte van OPEN HAARDEN wordt opgevangen door een RADIATOR.die de heetwaterverwartiing qemeel verzorgt voor MATiG wabj1te eischende vertrekken als: slaapkamers - halls - badkamers enzt Advertentie in Het Huis Oud en Nieuw 1907. gesteld aan constructie, ventilatie en sanitaire voorzienin gen. De verlichting geschiedde door luchtgas, waarvan het apparaat geplaatst was achterin de timmerloods.4 Buiten tegen de achtergevel van de timmerloods was een gemet selde kelder gemaakt als berging van de benzinevoorraad ten behoeve van de luchtgasinstallatie. Alle kamers waren voorzien van de modernste 'calorifère-Radiatoren' (in het Latijns betekent 'calor' warmte). In een advertentie in Het Huis Oud en Nieuw uit 1907 maakte het technisch bureau Moens Beek te Bloemendaal reclame voor het centrale verwarmingssysteem 'Prior', waarbij tachtig procent van de verloren warmte van open haarden kon worden opge vangen door een radiator.S In hetzelfde tijdschrift werd tevens reclame gemaakt voor de firma van J.J. de Waal Malefijt Zoon te Overveen, die waterleidingen aanlegde onder luchtdruk.6 Een dergelijke 'Northon-pomp' stond in de kelder van villa De Hoeve, die het water opvoerde naar het reservoir op zolder en zo de verschillende vertrekken van water voorzag.7 Het interieur Het interieur moest zowel getuigen van de persoonlijkheid van de bewoners, als voldoen aan de eisen van een func tionele indeling, eenvoudige inrichting en hygiëne. Naar de wensen, behoeften en middelen van de opdrachtgever ontwierp Eduard Cuypers ook het interieur van het huis. Zijn atelier voor Bouw- en Binnenhuiskunst 'Het Huis', opgericht in 1900 aan de Jan Luykenstraat 2 in Amsterdam, leverde ongetwijfeld veel van de meubilering. Zo kon de welgestelde klant zich verzekeren dat zijn huis 38 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 46