De hal. plaats aan voor de kachel. 9 Deze kachel was een ontwerp van H.J. Winkelman. In een advertentie in 'Het Bloemendaalsch Weekblad' uit 1907 werd reclame gemaakt voor 'The Helena, stijle moderne, zwart met koper of nikkel', die bij D. Hogenbirk Zoon in Bloemendaal te koop stond. 10 De slaapkamer Van de interieurs op de verdieping is alleen één van de slaapvertrekken bekend. Aangezien in de slaapkamer venti latie, verlichting en hygiëne een grote rol speelden, was deze zoveel mogelijk naar het oosten of zuidoosten gericht. Het inbouwen van de kasten was zowel praktisch als hygiënisch, daar er geen stof achter of onder de kasten kon komen. Tussen beide kasten was een wastafel inge bouwd, waar de nieuwe dag met een plens water kon worden begonnen. Het rolgordijn was al opgetrokken om het daglicht binnen te laten. Op de wastafel stonden een lampetstel en andere accessoires om fris de dag in te wij den. De inrichting diende rustig en terughoudend te zijn met opwekkend kleurgebruik. Het roomkleurig houtwerk van de wastafel, kasten, deur en vensters contrasteerde met rood geschilderde muren. De brede band boven, die hol in het plafond overliep, was evenals het plafond in een witte tint geschilderd. Als vloerbedekking werd bruin lino leum gebruikt. De groene schuifgordijnen vielen recht naar beneden vanaf de houten gordijnroede tot net boven de grond. Zachte stoffen zoals linnen en neteldoek gor dijntjes halverwege het raam filtreerden het zonlicht. Voor optimaal licht van boven maakte Cuypers gebruik van een dakkapel. 11 De gaslamp boven de wastafel gaf de kamer 's avonds een warme sfeerlicht. De keuken De ligging van de keuken lag op de noordzijde omdat het gewenst was dit vertrek zo koel mogelijk te houden. Deze positie had te maken met de hitte van het kolenfornuis dat de hele dag brandde. Een massief houten tafel was een onmisbaar onderdeel in elke plattelandskeuken. Hierop stond het theeservies klaar om uitgeserveerd te worden in de eetkamer. Het overige serviesgoed werd bewaard in de ingebouwde keukenkast met de typische Engelse ovale deurknoppen. Deze ruimte was alleen bedoeld voor het voorbereiden van de maaltijden. Het afwassen gebeurde in de bijkeuken, waar de theedoeken te drogen hingen voor de volgende afwasbeurt. Tijdens het koken kon deze ruim te worden afgesloten door de grote schuifdeuren, die waren voorzien van kleine ruitjes. Ter voorkoming van vliegen werd de betimmering in (kobalt)blauw geschil derd, terwijl de geschuurde muren en zoldering wit waren en de tegelvloer geel. 12 De voordelen van tegels - duur zaam, makkelijk schoon te houden, in vele maten en kleu ren verkrijgbaar en warmtevasthoudend waardoor deze ook veel bij de kachel of open haard werden gebruikt - leidden ertoe dat deze in grote hoeveelheden in het huis werden gebruikt. Conclusie Ondanks dat het bijna een eeuw geleden is dat villa De Hoeve werd gebouwd, zijn er veel overeenkomsten te ont dekken met onze ideeën omtrent de inrichting. Opnieuw keren wij terug naar de natuur en de traditionele waarden. Hierbij kan men denken aan biologisch geteelde groente en fruit, gescheiden afval en milieuvriendelijke producten. Het gebruik van natuurlijke materialen en de waardering voor vakmanschap is tegenwoordig net zo actueel als in 1907. De interieurs werden ingericht volgens de Engels theorieën over eenvoud, huiselijkheid en hygiëne. De De eetkamer. 40 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 48