Van de redactie Een twintigste verjaardagsfeest stemt tot vreugde, maar zet ook aan tot reflectie. In twintig jaar hebben de wis selende redacties van Ons Bloemendaal veel nummers uitgebracht waarin het historische én het hedendaagse van de gemeente Bloemendaal zich kon profileren. De uitdaging voor uw redactie was om nu, nog meer dan in de andere jaren, glans te geven aan het unieke karakter van onze gemeente. Het resultaat van zorgvuldig wikken en wegen ligt vóór u: dit eerste themanummer 'Aerdenhout' is koploper van de vier die geheel gewijd zullen zijn aan de vier dorpskernen van de gemeente Bloemendaal. In alfabetische volgorde van verschijnen zijn dat Aerdenhout, Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang. Door ieder nummer aan een dorpskern te wijden springen de specifieke eigenschappen van ieder dorp er duide lijker uit en is het aan de andere kant gemakkelijker de onderlinge overeenkomsten op te sporen. De foto's die de omslag van dit nummer sieren, beelden de trots en ook de dreiging uit, die voor alle vier dorpen dezelfde zijn. Aerdenhout mag met recht trots zijn op het oudste bestaande monument dat op de voorkant staat: het jachthuis alias brouwershuisje alias schuilkerkje en nu woonhuis De Kapel op Koekoeksduin met kelders uit de 15e eeuw. De moderne woning op de achterzijde van de omslag is het laatstgebouwde huis in Aerdenhout. Deze spiksplinternieuwe verschijning straalt nog steeds de sfeer uit van de zanderige bouwputten en kaalgekapte vlakten waarvoor wij als liefhebbers van het groene karakter van de gemeente Bloemendaal steeds moeten waken. Tussen twee kaften ingeklemd ligt de ontwikkeling van Aerdenhout, van voorwereldlijke 'wildernisse' tot villa dorp en nieuwbouwwijk. Onze voorzitter 'Henk Garvelink' vangt aan met een bezonnen stuk over de doelstel ling van onze stichting en de hindernissen die zij op de weg naar dat doel steeds weer moet nemen. Willem Ramp van Tetrode (nee, geen spelfout, Tetrode of Tetterode was de oude naam voor Overveen) voegt daar 'Een overpeinzing' aan toe van ongeveer gelijke strekking. Louise van Zetten, onze gemeente-archivaris, die helaas binnenkort naar het buitenland vertrekt, schetst in 'De geschiedenis van Aerdenhout' de historische en economi sche achtergrond van het ontstaan van Aerdenhout. Vlak daar achteraan volgt een lijst met de Aerdenhoutse monumenten, gedistilleerd uit drie verschillende monumentenlijsten en nu eens goed bijgewerkt door Peter de Natris en Jet Slagter. In 'Aerdenhout en de tram' vraagt Niek van Trigt zich af of de titel niet eerder 'De tram en Aerdenhout' had moeten zijn, zozeer heeft de aanleg van de eerste elektrische tram bijgedragen aan de ontslui ting van Aerdenhout. De tramhalte op de Viersprong/Rijnegom werd een ontmoetingsplek met een echt dorps karakter, vertelt Cara Bredius-Adams die al vanaf 1914 in Aerdenhout woont en voor ons haar 'Herinneringen aan Oud-Aerdenhout' heeft opgeschreven. In een veelomvattend artikel over 'Architectuur in Aerdenhout: een tuindorp-achtige oase' doet kunsthistoricus Wim de Wagt in vogelvlucht oud en jong in de bouwkunst aan. 'De geschiedenis van 't Heuveltje', van de hand van ons oud-bestuurslid Jon Römelingh, bevat de ontstaansgeschie denis van Ivo-mavo 't Heuveltje aan de Boekenroodeweg. Het thema van de Open Monumentendag is dit jaar 'Schoolgebouwen' en Jon heeft ons beloofd om deze scholenrubriek in ieder dorpsnummer voort te zetten. De tuinen van buitenhuizen en villa's werden in Aerdenhout vaker wel dan niet door tuinarchitecten getekend en aangelegd. In 'Tuinen in Aerdenhout' doet Charlotte van Vrede verslag van wat er in het verleden op minge bied gebeurde en nu nog steeds gaande is. Tijdens het graafwerk ter voorbereiding van huizenbouw en tuinaan leg werden bijzondere vindingen gedaan, waarvan sommige in het gemeentehuis zijn uitgestald. In 'Sporen van een ver verleden' vertelt archeoloog Theo Nieuwenhuizen aan Joan Jalink over zijn werk in Aerdenhout. Kunstgeschiedenis-studente Judith Bohan specialiseert zich in de studierichting kunstnijverheid en beschreef voor ons 'De Engelse invloed op villa De Hoeve'. In 'De familie van Hall: Van druk Amsterdam naar rustig Bentveld/Aerdenhout' vindt u fragmenten uit de familie-overleveringen van J.B. van Hall te Overveen, die zijn geselecteerd door Joan Jalink. Rick Everard stuurde ons 'Rellen en Wellen in Aerdenhout?', dat hij schreef als aanmoediging om het belangwekkende onderzoek naar de oude rellen en wellen van het dorp Bloemendaal uit te breiden naar de rest van de gemeente. 4 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 4