1928: Een familiekiekje vóór Zonnehof. Op de plaid, aan de voeten van zijn ouders zit 'Beppo' de schrijver van het familieboek. Uiterst links, zit tend, Mia met haar kinderen. 'Juf Dea' zit tweede van rechts. den van de borders. Iedere zondagmiddag werd bij goed weer de hele tuin behandeld. Dat was niet voor niets. In 1928 was achter de Tonnenberg een nieuw waterleiding kanaal aangelegd en als gevolg daarvan zakte het grondwa ter in Bentveld een aantal meters. De pomp op het gras veld gaf geen water meer, de slootjes achter de Pentislaan vielen droog, het meertje van Mariënbosch verdween en veel wilde planten gaven de geest. Bentveld was langzamerhand volgebouwd met huizen en in de warme zomer kon de waterleidingbuis, die Aerdenhout en Bentveld vanuit Overveen water gaf, de vraag niet meer aan. De druk viel weg en de gemeente verbood het spuiten van tuinen. Dat gold niet voor ons, want één vierkante meter van onze tuin lag op het gebied van Zandvoort en daar kregen wij ons water vandaan. Op een avond werd er aangebeld en twee rechercheurs vroe gen vader te spreken. Het bleek dat de buren erover geklaagd hadden dat wij onze tuin met volle kracht spo ten, terwijl zij maar een miezerig straaltje uit de leiding konden krijgen. Het waterleidingbedrijf had een en ander nagegaan en was tot de ontdekking gekomen dat wij nog nooit een cent hadden betaald voor al het water dat wij zo overvloedig gebruikten. Was er hier kwestie van onwettig aftappen van de hoofdleiding? Vader riep mij erbij. Trots als een pauw - ik kon vader voor een arrestatie behoeden - bracht ik ze achter in de tuin en wees ze de grenssteen van de gemeente Zandvoort aan, die aangaf dat onze waterput op Zandvoorts gebied lag...' School 'Een probleem bij de verhuizing naar Bentveld was dat er geen school was. De dichtstbijzijnde school was in Zandvoort en daar gingen twee zusjes enige tijd heen. Daarna kregen zij thuis les van mijn zus Dea, die inmid dels haar akte Lager Onderwijs had gehaald. Iedere och tend werd een wandeling gemaakt waarbij ik mee mocht. Door Bentveld lopend langs de tuinen leerde 'juf Dea' ons de namen van voorbijvliegende vogels. Aanschouwelijk onderwijs, waar ik veel aan heb gehad. Toen ik zes was, ging ik naar het 'klasje' van juffrouw Stuurman. Dit klasje, eerste en tweede klas samen onge veer twaalf kinderen, werd gehouden in de voorkamer van de huisschilder Ten Have op de Zandvoortselaan. Inmiddels had vader contact opgenomen met baron Van Dedem, die drie leerplichtige kinderen had. Zij hebben toen de Aerdenhoutse Schoolvereniging opgericht, die eni ge tijd gevestigd was boven de garage van Seders. Een houten trap liep buiten de garage omhoog naar de zolder, waar drie ruimtes tot leslokaal werden ingericht. Er waren Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997 43

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 51