Reilen en Wellen in Aerdenhout? Het artikel 'Rellen en Wellen' in het onlangs verschenen nummer van Ons Bloemendaal (nummer 4, winter 1996) levert een waarde volle en interessante bijdrage aan de geschiede nis van Bloemendaal. De beide auteurs, J. Kaptein en A.M. Schuurman, hebben zich grondig van hun taak gekweten nadat zij waren ingegaan op het verzoek van het bestuur van Ons Bloemendaal om te onderzoeken wat er nog over is van de duinrellen in de gemeente Bloemendaal. Zij verdienen hiervoor alle lof. Op één punt laten de auteurs de lezer helaas in het onge wisse, namelijk met de vraag of zij van plan zijn een of meer vervolgartikelen te wijden aan de rellen in Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang. Met de beschrijving van de Scheysloot, die indertijd de grens vormde tussen de heer lijkheden Brederode en Tetterode, eindigen de auteurs hun beschrijvingen van verdwenen en nog bestaande waterlo pen. 'Wij denken dat we aan het eind van de grens met Bloemendaal zijn', schrijven zij. Voorzover de auteurs hier mee het dorp Bloemendaal bedoelen, hebben zij gelijk, maar de gemeente Bloemendaal strekt zich, zoals wij allen weten, aanzienlijk verder uit in zuidelijke richting. Het oude bruggetje over de Relle ter hoogte van Boekenroodeweg no. 4, het huis dat ook 'de Relle' werd genoemd naar de beek die in de tuin stroomde. Van de vroegere 'forsche beek' is nu af en toe een klein water straaltje over. De Relle Als ex-inwoner van Aerdenhout wil ik twee voorbeelden noemen van Aerdenhoutse rellen, die het verdienen uit voeriger beschreven te worden. Allereerst noem ik de Relle, een beek die haar oorsprong had op het gebied van Groot Bentveld en uitmondde in de toenmalige Houtvaart. Mevrouw J.M. Sterck-Proot noemt in haar 'Geschiedenis van Aerdenhout' (1939) de Relle 'een forsche beek', met vertakkingen, 'waarvan de diepe, oude beddingen in enige villatuinen nog bewaard zijn.' Tot op de dag van vandaag zijn er nog sporen van de Relle terug te vinden, met name langs de Zuidlaan, de Zandvoorterweg (tussen de Leeuwerikenlaan en Koekoeksweg)bij de Van Lennepweg (op het terrein van de Tyo van Eeghenschool is nog een bruggetje te zien en aan de overkant van de weg in de tuin van nummer 5), en aan weerszijden van de Koeduinweg. Het huis Boekenroodeweg 4 kreeg zelfs de naam 'de Relle' omdat de beek door de tuin liep in de richting van de Teding van Berkhoutlaan. Aan deze laan, langs de St. Antoniusschool, is een stuk van de Relle overgebleven waarin nog steeds water te zien is. het geeft hierdoor, bij benadering, een indruk van hoe idyllisch de beek er lang Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997 45

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 53