geleden uitgezien moet hebben. Frederik van Eeden beschrijft in 1886 hoe langs de boorden van de Relle een groot aantal dotterbloemen bloeiden. Hij noemt het Naaldenveld het hoofdkwartier van de wilde Primula, die toen de randen van de beekjes in april met duizenden bloemen bedekte. Dat is, helaas, verleden tijd! De beek van Leyduin Mevrouw Sterck-Proot noemt ook de Beek van Leyduin, waarin een sluis was gebouwd. Wanneer de sluis werd geopend ontstond er een waterval, vandaar dat de sluis de Cascade werd genoemd. Deze beek stroomt nog steeds door het landgoed, zij het niet meer zo uitbundig als is te zien op een 19e eeuwse gravure die de sluis toont als een woeste waterval. Toen de toenmalige bewoner van Leyduin, Mr. Henrick Samuel van Lennep, op 10 februari 1912 zijn tachtigste verjaardag vierde, werd hij door zijn neef Maurits in dichtvorm toegesproken met een lofzang op Leyduin. Ook de Beek en de Cascade werden hierin bezongen: 'Maar niets kon ons meer bekoren Dan wanneer we op weg naar huis Langs uw beek, die kort te voren Kalm was, dicht bij 't Jagerhuis, Eensklaps 't vroolijke geruisch, De Relle stroomde onder deze brug door op het terrein van de Tyo van Eeghenschool aan de Teding van Berkhoutlaan. van het water mochten hooren, Dat met schaterend gebruis Zich een uitweg zocht te boren Door de pas ontsloten sluis; Als Oom Henk, gansch onverwacht, 't Luik had weten op te schuiven En de beek met volle kracht Door den duiker heen kwam stuiven; Dan op eens, met luid geschal Op den steenhoop stuitend, hortend, Spattend naar beneden stortend, 't Schuin omhoog zweepte in haar val.' De sluis is enkele jaren geleden gerestaureerd, het water stroomt nog, maar van een cascade is geen sprake meer. Slechts een paar rotsblokken herinneren nu nog aan de tijd dat het Amsterdamse drinkwater rijkelijk vloeide door deze beek. Uit deze voorbeelden moge het duidelijk zijn dat over de rellen in de gemeente Bloemendaal nog heel wat interes sants te vertellen is in 'Ons Bloemendaal'. Rick Evbrard 46 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 54