Het vierde lustrum van de Stichting Ons Bloemendaal Dit jaar bestaat Ons Bloemendaal twintig jaar. De doelstel ling van onze stichting is bekend: wij proberen de kennis over de schat aan historie, cultuur en natuur die ons in deze gemeente omringt te bevorderen. Dit doen wij in de overtuiging dat met de grotere kennis ook de waardering van ons erfgoed zal toenemen en dat men mét ons zal streven naar het behoud. Helaas is in de afgelopen twintig jaar gebleken dat het ver groten van kennis en waardering bij de inwoners van de gemeente, bijvoorbeeld door ons kwartaalschrift en andere publicaties, niet genoeg is om het behoud van wat waar devol is te verzekeren. Er zijn steeds weer plannenmakers die dat behoud in het geheel niet ter harte gaat. Het voe ren van gerichte acties, het voeren van bezwaar- en beroepsprocedures is de afgelopen jaren nodig gebleken en zal ook in de toekomst niet achterwege kunnen blijven. ke monumentenlijst wordt vastgesteld. Verder is het van belang dat geïnventariseerd wordt met welke plekken in de gemeente voorzichtig omgesprongen dient te worden vanwege de waardevolle situering van bebouwing en/of groen. Het opstellen van beeldkwaliteitenplannen is gewenst. Initiatieven door bewoners zijn onmisbaar, ook in de nabije toekomst. Het sluipende proces van aantasting gaat zoals gezegd voort. Wat er allemaal op Lindenheuvel gebeurt is moeilijk zichtbaar, maar dat er weer bouwacti viteiten plaatsvinden is een publiek geheim. Opnieuw dui ken plannen op voor een golfterrein in het binnenduinge- bied bij Vogelenzang. Het voormalige PEN-gebouw is verkocht en over wat de toekomst daar brengen zal kan men zich alleen maar zorgen maken. Stemt een terugblik over de ruimtelijke ontwikkelingen in Bloemendaal dus niet vrolijk, een vooruitblik doet dat evenmin. Onze stichting zal in elk geval haar best blijven doen en het bestuur hoopt dat een toenemend aantal inwoners de stichting daarbij zal steunen. Een opsomming van wat aan waardevols de afgelopen Henk Garvelink twintig jaar in onze gemeente is verdwenen, zal ik hier niet geven. Bij een vierde lustrum past geen stukje in mineur. Een opsomming is vooral daarom niet opbeurend, omdat duidelijk wordt dat zich een voortgaande ontwikke ling aftekent. Het gaat niet alleen om drama's zoals de sloop van waardevolle panden, maar ook om de steeds verdere afkalving van het groene karakter van Bloemendaal. In de toekomst staat het nodige te gebeuren in onze gemeente. Tot dusverre heeft het gemeentebestuur naast de wettelijke verplichte bestemmingsplannen niet een beleid geformuleerd waar het gaat om behoud van het erf goed van groen, cultuur en historie. In mei vorig jaar is een gemeentelijke nota verschenen met de titel 'Ruimtelijke Ontwikkeling in Hoofdlijnen' (zie Ons Bloemendaal, nummer 3, herfst 1996). In de nota wordt ingegaan op de vraag of Bloemendaal inderdaad 'vol' is en of er in de 'tuin van Kennemerland' niet meer gebouwd mag worden. Het doel van de nota is de verdichtingsdis cussie te initiëren. De slotsom van deze discussie kan niet anders luiden dan dat Bloemendaal inderdaad vol is. Aan een verdere uitwerking van de nota bestaat daarom geen behoefte. Wel bestaat behoefte aan een gemeentelijk beleid, gericht op het behoud van wat behouden moet worden. Zo wordt het de hoogste tijd dat de gemeentelij- 6 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 6