De gronden van de Bloemendaalse buitenplaatsen werden ineens zeer aantrekkelijk voor 'exploitatiemaatschappijen', voor 'projectontwikkelaars', zouden wij zeggen. In het ver loop van enkele decennia werden 'Buiten-Rijp', 'Duin en Daal' en 'Hartenlust' door ondernemende lieden opge kocht, verkaveld en bebouwd. Dit gebeurde op meer en minder fijnzinnige wijze. Buiten-Rijp, waar het Bloemendaalse Park kwam te liggen en het Park Duin en Daal werden op voorbeeldige wijze ontsloten en verkaveld. De villa's die er gebouwd werden moesten aan strenge eisen van welstand voldoen. Ook het hoge deel van Hartenlust, de tegenwoordige Potgieterweg en het deel van de Mollaan tussen deze weg en de Bloemendaalseweg werden mooi aangelegd. Met het lage deel van Hartenlust werd veel minder zorgvuldig omgesprongen. Hier roken speculanten veel geld. Niets ontziend werden bomen gekapt en veel huizen die er gebouwd werden konden de eeuwigheid bepaald niet trotseren. Men 'vergat' te heien en dikwijls begonnen de muren al te scheuren voor de huizen verkocht waren. Een inderhaast nieuw aangebracht behangetje moest deze scheuren voor het oog van aspirant kopers verhullen. Dat er toch nog zo veel van de oor spronkelijke huizen overeind staan, is te danken aan het plichtsbesef van de bouwmaterialen en aan de toewijding van de bewoners. Verzuiling Bloemendaal veranderde radicaal in de periode tussen 1900 en 1940. Het aantal inwoners steeg explosief van enkele honderden naar enkele duizenden, terwijl nu niet langer Overveen, maar Bloemendaal de meeste inwoners telde. Ook de samenstelling van de bevolking veranderde totaal. Er kwamen rooms-katholieken, liberaal vrijzinnigen en joden in Bloemendaal wonen op 'de hoogte', zoals de bewoners van het dorp dat noemden. De eens zo homoge ne hervormde gemeenschap werd overvleugeld door de nieuwkomers. Ook in Bloemendaal werd het typisch Nederlandse verschijnsel van de Verzuiling zichtbaar. Nederland was volgens ongeschreven wetten verticaal ver deeld in zuilen: een katho lieke, een protestants-chris telijke en een algemene, liberaal/vrijzinnige. De zui len zelf hadden een hori zontale, sociaal-economi sche scheidslijn. Binnen de liberaal/vrijzinnige zuil was de sociaal-economische tegenstelling zo groot, dat deze werd opgesplitst in een conservatief-liberale en een progressief-socialisti- sche. De socialistische zuil heeft zich vooral ingezet voor de invoering van alge meen kiesrecht en daarna voor sociale wetgeving. In de confessionele zuilen was er plaats voor alle klassen mits van de eigen levensbe schouwing. Binnen de zui len leefde men van de wieg tot het graf gedwee in zijn eigen wereld, afgezonderd van de andere zuilen. Dit hield in dat men niet alleen zijn eigen politieke partij had, maar dat ook het onderwijs en alle maatschappelijke instellingen zoals vakverenigingen, media en vrijetijdsorganisaties strikt van elkaar gescheiden waren. Aan de top van iedere zuil stond een leidende, maar ook zorgende elite, die erop toezag dat de basis zo min mogelijk contact had met die van de overige zuilen. De leiders van iedere zuil hadden wel contact en bedissel den het politieke en maatschappelijke leven. Dankzij het algemeen kiesrecht, dat omstreeks 1920 van kracht werd, hadden de elites de steun van alle mannen en vrouwen binnen de eigen zuil. Na de Tweede Wereldoorlog hebben de confessionele en de socialistische zuil een sterk nivelle rend belastingstelsel ontwikkeld, dat de sociaal-economi sche verschillen onder het Nederlandse volk heeft vermin derd en de welvaart als geheel heeft bevorderd. Onderwijs In Bloemendaal had al sinds 1632 een school bestaan, die uitging van de Hervormde Kerk, een christelijke school dus. Tot het eind van de negentiende eeuw was dit dè Bloemendaalse school voor alle kinderen. Door gebrek aan financiën en toezicht was de kwaliteit van het onderwijs zeer slecht, terwijl de eisen juist hoger werden. In 1866 zag het gemeentebestuur het daarom als zijn plicht een openbare school te stichten. Toen er nu begin van de twintigste eeuw veel forensen in Bloemendaal kwamen 12 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 12