"Zondigefilmsterren als Greta Garbo, Lilian Harvey en Kathe von Nagy te zien hoe de zieken met particuliere auto's werden afge haald. De laatste dag was er dan ook nog de bisschop van Haarlem. Hervormden werd aangeraden zoveel mogelijk bij protestantse leveranciers te kopen. Als kind kreeg je daarover duidelijke instructies. Maar wij zelf hadden, heel inconsequent, een Roomse kruidenier!..." Christelijke hoek De heer G.W. Halster vertelde een en ander over zijn jeugd in het Bos- en Duinkwartier, waar hij in de 'christelijke' hoek opgroeide. Zijn jongens-jaren vielen net na de Tweede Wereldoorlog, een tijd dat men zich nog niet veel kon permitteren. Een fiets had hij bijvoorbeeld niet. Maar je kon toen nog wel spelen op Wildhoef en kijken hoe de leerlingen van de militaire stormschool hun groene baret ten verdienden en daarvoor een Tarzanbaan moesten leren nemen. Hij was lid van de Christelijke Jonge Mannen Vereniging (CJMV), die in het Jeugdhuis bijeenkwam. Iets bijzonders was het als daar een film gedraaid werd. Enkele jaren later had hij eindelijk een fiets en hoogtepunt van het jaar was het toen om met de CJMV in tenten te gaan kamperen. Dat de Verzuiling overigens hier in Bloemendaal niet al te streng werd toegepast, blijkt wel uit het feit dat Valster in de jaren vijftig bij een rooms-katho- liek aannemersbedrijf ging werken en er tot aan zijn pen sionering veertig jaar in dienst bleef. Openbare hoek Uit de 'openbare hoek' dank ik mevrouw Duinker, weduwe van het vroegere hoofd van de Bornwaterschool en zelf oud-onderwijzeres, mevrouw T. Borst-Weill, mevrouw A.S.M. Wittgreve-van Daalen, de heren C. de Jong en Chr. de Nooijer voor hun jeugdherinneringen, waarvan ik een collage maakte. De heer en mevrouw Duinker waren beiden overtuigde aanhangers van het openbaar onderwijs en ook lid van de progressieve Vereniging voor Volksonderwijs. Er was dus geen twijfel mogelijk aan wat voor soort school ze zouden lesgeven. Overigens was openbaar onderwijs ook echt openbaar en betekende dit, dat er geen politiek bedreven werd en geen bijbelonderricht gegeven werd. Van het viertal oud-leerlingen is de heer De Jong de oud ste, geboren in 1919. Zijn vader was directeur van Publieke Werken. Toen hij naar school moest kwamen de hoofden van zowel de Bos- en Duinschool, als van de BSV uitdrukkelijk vragen of vader De Jong de jonge Cees niet naar hun school wilde sturen. Maar De Jong, afkomstig uit een familie van Zuid-Hollandse baggeraars, was principieel Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997 15

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 15