Aan onze zorgeloze jeugd in Bloemendaal kwam voorjaar 1952 een einde: Annelies en ik haalden tegelijk ons eind examen (respectievelijk Gymnasium A en B) op het Kennemer Lyceum. Omstreeks die tijd lieten mijn ouders een nieuw huis in Aerdenhout bouwen. Mijn laatste herin nering aan dat fijne huis aan de Midden Duin en Daalseweg is ons eindexamen-feest. Alle deuren waren uit het huis verwijderd om de tientallen vrienden en vriendin nen toegang te verschaffen. Hierdoor konden ook een aan tal (ruwe) Delftse studenten onze party 'crashen', zodat ik alvast een voorproefje kreeg wat mij de komende jaren te wachten stond..." Zoals velen ben ook ik teruggekomen naar mijn 'roots', de omgeving waar ik mijn jeugd doorbracht. Bijna kocht ik in 1971 Midden Duin en Daalseweg 3dat toen al gerui me tijd leeg stond. Omdat ik toen werk kreeg in het bui tenland ging dit niet door, maar nu, bijna twintig jaar geleden kon ik mijn huidige woning - 'Vijverduin' - betrekken, op slechts een paar honderd meter van mijn 'oude huis'. Ik ben benieuwd of een van onze kinderen in de toekomst, bijvoorbeeld bij het vijftigjarig bestaan van 'Ons Bloemendaal', een soortgelijk stukje zal kunnen schrijven. Hopelijk maak ik dat nog mee! Herinneringen Ten laatste, maar zeker niet ten minste, volgen hier de herinneringen van Goswin Immink aan zijn moeder, tot enige maanden geleden een markante figuur in Bloemendaal: 'Een vrijwilliger in Bloemendaal'. "Enige maanden geleden is mijn moeder, Jenny Immink- van der Schalk overleden (1904-1997) in haar huis aan de Mollaan. Dit huis had ze laten bouwen toen ze 81 jaar oud was. Dit laatste vermeld ik omdat een dergelijke acti viteit op zo'n leeftijd zo typerend was voor haar: ze bleef altijd bezig. Zo ook in Bloemendaal, waar ze vanaf 1933 met man (huisarts aan de Bloemendaalseweg) en groot gezin gewoond heeft. Zij was zeer betrokken bij mensen en haar activiteiten vloeiden voort uit deze betrokkenheid. Bij het begin van de oorlog bijvoorbeeld, had mijn moe der een grote voorraad thee ingeslagen. Omdat dit genot middel schaars werd, bracht ze porties hiervan aan mensen die het hard nodig hadden, zoals ouderen en zieken. Na de oorlog boden maatschappelijke instellingen veel meer gelegenheid voor haar om zich als vrijwilliger te ontplooien. Ze stortte zich in het collectewerk voor het Rheumafonds. Hierna besteedde zij veel tijd aan de ver koop van Kinderpostzegels. Jaar in, jaar uit zat ze hiervoor in november/december in de hal van het postkantoor. Voor iedere Kerst maakte mijn moeder met ons, kinderen, kerstlichtjes. Met haar brachten we deze naar eenzame of chronisch zieke mensen; een jeugdherinnering die indruk heeft achtergelaten. Ook voor de Nederlands Hervormde Kerk in Bloemendaal heeft mijn moeder zich ingezet. Ze was mede-oprichter van de Bejaarden Sociëteit 'de Sierlijke Kroon'. Tot de jaren zestig heeft ze hiervoor met veel plezier de bijeenkomsten georganiseerd. De ouderen kwamen altijd bijeen in het gebouw 'Maranatha' aan de Donkerelaan. Toen bleek dat dit gebouw grondig gerenoveerd moest worden, heeft ze met veel enthousiasme meegeholpen. Ook zag zij toe op de goede zeden bij sportbeoefening: fel was ze gekant tegen het plan om zaterdag na vijf uur 's middags de jeugd naar huis te sturen, opdat er in het clubhuis van de toenmalige hockeyclub BMHC een vol wassen borrel kon worden geschonken. Zeer waarschijnlijk is dit niet de volledige beschrijving van de bezigheden van mijn moeder in Bloemendaal. Het was alleen de bedoeling een herinnering op te roepen aan een vrijwilliger die elke gemeenschap, zoals die van het dorp Bloemendaal, nodig heeft en had. Nawoord Het stemt tot blijdschap en voldoening dat ik bij het samenstellen van dit artikel de hulp en medewerking van zoveel (oud-) Bloemendalers heb gekregen. Afkomstig uit alle zuilen, uit het dorp en van 'de hoogte', allen voelen wij ons Bloemendalers; laten we 'Ons Bloemendaal' behouden! h. van Voorst Vader-Duyckinck Sander, tekeningen joanne sluijter Gebruikte literatuur: P. Hoekstra, Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis, Wormerveer, 1947. C.W.D. Vrijland (bew.), Geschiedenis van Bloemendaal en Aerdenhout, Haarlem, 1975/2. A.M.G. Nierhoff, Bloemendaal. Lanen en wegen, Bloemendaal, 1963. B. Sliggers, Bloemendaal 350 jaar kerk en dorp, Haarlem, (1986). W.Post, Buitenplaatsen van Bloemendaal, Haarlem, (1992). J. Römelingh, Het oude Aelbertsberg, in: Ons Bloemendaal, 1994, nr. 2. A. Lijphart, Verzuiling, Pacificatie en Kentering in de Nederlandse Politiek, Haarlem, 1988/8. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997 21

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 21