Het schoolgebouw, in de tijd van ontstaan omschreven als een 'openlucht-montessorischool voor gezonde kinderen', kwam tot stand naar ontwerp van de Amsterdamse archi tect J.H. Groenewegen. Voor Johan Groenewegen (1901-1958) was dit een van zijn eerste ontwerpen in de trant van het Nieuwe Bouwen. Zijn opleiding had hij genoten aan de Haarlemse School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten. Samen met onder anderen Charles Karsten en Ben Merkelbach - evenals Groenewegen studen ten aan de Haarlemse school - richtte hij in 1927 'de 8' op, een vereniging die zich gaandeweg ontpopte als een kleine, maar militante groep vernieuwingsgezinde archi tecten. Later was Groenewegen nog redacteur van het baanbrekende tijdschrift 'De 8 en Opbouw'. Overigens verschilt de Montessorischool enorm van twee andere projecten die Groenewegen in Bloemendaal uit voerde, namelijk een woonhuis aan de Parkweg (nr. 5a) uit circa 1923 en een huis aan de Pinellaan (nr. 14) van omstreeks 1934. Wie deze beide min of meer traditionele landhuizen aanschouwt kan zich moeilijk voorstellen dat hier dezelfde architect werkzaam is geweest als aan de Vijverweg. Hoewel, wie goed kijkt naar het op een ter reinverhoging gelegen huis aan de Parkweg bijvoorbeeld, bemerkt Groenewegens interesse in de 'ruimtekunst' van die dagen. Het vrijwel vierkante grondplan, de bolle rieten kap en de ongenaakbare, symmetrische westgevel wekken de indruk dat het huis 'uit één stuk' is gebouwd. Groenewegen heeft het als het ware samengesteld uit een handvol goed gekozen geometrische elementen. De Marei (1921) aan de Lage Duin en Daalseweg. Ontworpen door een socialistische architect - J.B. van Loghem - en tot stand gekomen dankzij coöperaties van bouwvakarbeiders. 'Een samengaan van moderne stroomingen' Groenewegens schoolgebouw mocht zich direct verheugen in de goedkeuring van tijdgenoten. De kritische architect J.B. van Loghem nam het op in zijn bekende, veel geci teerde overzicht van de moderne architectuur 'Bouwen, Bauen, Batir, Building' uit 1932. Sindsdien behoort de Bloemendaalse Montessorischool tot de canon van de Nederlandse moderne architectuur. Het staat op bijna gelijke hoogte met de beroemde, functionalistische school gebouwen die door architecten als Jan Duiker, Willem van Tijen en Jan Wiebenga tussen 1930 en 1935 werden ont worpen. Wat was het dat het ontwerp zo bijzonder maakte? Bouwkundig was de Bloemendaalse school zijn tijd ver vooruit. Groenewegen paste een betonskelet toe, wit gesausde muren, stalen raamkozijnen en deuren, een glad de tegelbekleding bij de entree, een uitgebouwd glazen trappenhuis en stalen harmonicadeuren tussen het boven lokaal en het dakterras op het zuiden. Op en top moder nistisch, derhalve. Minder hemelbestormend was de schui ne kap, die op last van de gemeente werd aangebracht terwijl Groenewegen eigenlijk een plat dak had gewild. Deze ingreep kan model staan voor de belemmeringen die welstandscommissies destijds opwierpen tegen het Nieuwe Bouwen, waarin het platte dak juist een van de voornaam ste geloofsartikelen was. Groenewegen en zijn opdrachtgever was er veel aan gele gen een zo geschikt mogelijke omgeving voor de scholie ren te scheppen. Het gebouw beschikte over twee lesloka len, allebei op het zuiden. Een benedenlokaal voor 35 'kleintjes', dat wil zeggen kinderen van 3-6 jaar, en een bovenlokaal voor 30 kinderen in de leeftijd 6-9 jaar. Enkele jaren na de bouw (in 1936) ontwierp Groenewegen in de achter tuin een extra lokaal in de vorm van een cirkelvormi ge ruimte onder een flauwhellend tentdak. Het Montessori-onderwijs en het Nieuwe Bouwen hadden veel aan elkaar. Beide richtingen kwamen voort uit het verlangen een modern alternatief te bie den voor de heersende 24 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 24