Het fenomenale PEN-gebouw (1934) in het Kinheimpark, van architect H.T. Zwiers: een spannende mengeling van traditionele en vernieuwende kenmerken. opvattingen op het terrein van respectievelijk onderwijs en architectuur. Deze hervormingsgezinde doelstellingen komen naar voren in het artikel dat de directrice van de Montessorischool, mevrouw J.E.C. Boom-Kruseman Aretz, in het tijdschrift 'De 8 en Opbouw' (1932) aan het gebouw wijdde. Zij karakteriseerde de school aan de Vijverweg als 'een samengaan van moderne stroomingen'. Bij het op de psychologische ontwikkeling van het indivi duele kind gerichte montessori-onderwijs was (en is) klas sikaal onderricht uit den boze. Kinderen van verschillende leeftijden moesten met elkaar leren samenwerken, als 'een groot gezin, een sociaal voelende maatschappij in het klein', aldus mevrouw Boom-Kruseman Aretz. De belangrijkste eigenschappen van Groenewegens ont werp waren volgens haar zonlicht, ruimte en een nuchte- re, hygiënische leeromgeving. 'Zooals Faust in zijn stu deercel voelt, dat hij zon en lucht te kort komt, wat niet alleen zijn lichaam, maar ook zijn geest schaadt, zoo heb ben de oprichters van deze school gevoeld, dat een schoolgebouw zoo ruim en zoo licht mogelijk moet zijn', schreef zij. 'Bij ons komt de gedachte op, dat dit onderwijs zeer zeker meehelpt tot het brengen eener nieuwe zakelij ke sfeer, ook innerlijk onder de menschen, waaraan de wereld zoo'n groote behoefte heeft. 'Geestelijke waarden en achtergronden' Gedurfde, vernieuwende architectuur vloeit wel vaker voort uit bouwopdrachten ingegeven door ideële motieven ten aanzien van onderwijs, gezondheidszorg, sportbeoefe ning enzovoort. Eenzelfde 'symbiose' tussen twee progres sieve verschijnselen in de cultuur treft men aan in het vroegere Jeugdhuis, thans Dorpshuis, aan de gebogen, wat afgelegen weg met die prachtige naam, de Donkerelaan (nrs. 18 en 20). Aan de bouw van het Jeugdhuis in 1929 lag een architec tuurprijsvraag ten grondslag, die door de Bloemendaalse architect Henk van Kempen gewonnen werd. Van Kempen kreeg hiermee de kans gestalte te geven aan de idealen van de heer W.F.G. Dankbaar, die op dat moment al twaalf jaar 'de stuwkracht' was achter de Bloemendaalse 'Vereeniging voor jeugdwerk', een christelijke jeugdbewe ging. In het Jeugdhuis vonden jeugdverenigingen, padvin ders en sportclubs onderdak, verder was er een bibliotheek en werden er films, lezingen, toneel- en muziekuitvoerin gen georganiseerd. Menige oudere Bloemendaler zal er De vroegere Montessorischool aan de Vijverweg, van de Amsterdamse architect J.H. Groenewegen, is een veel geroemd topmonument van vroeg moderne architectuur. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997 25

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 25