Een 'Palladiaanse' villa naar ontwerp van G.J. van Delft (1990) aan de Rijperweg - post-modemisme in Bloemendaal. zijn scheppingen achtergelaten, namelijk een woonhuis aan de Lage Duin en Daalseweg (nr. 12), De Marei genoemd (1921). Van Loghem bouwde dit vrij eenvoudi ge huis voor een vroegere schoolvriend van hem, de heer A.C. Vermeulen. Han van Loghem (1881-1940) heeft zich vooral geprofi leerd als pleitbezorger van het Nieuwe Bouwen. Naam heeft hij gemaakt als ontwerper van Tuinwijk-Zuid (1920- 1922) en het Sportfondsenbad (1934) in Haarlem en rust huis De Blauwvoet in Driebergen (1930). Het Bloemendaalse huis, dat gekarakteriseerd wordt door een nogal 'boers' voorkomen, heeft niets van de allure van deze projecten. Vermeldenswaard is hooguit de opvallen de, met blank, Zweeds eikenhout beklede topgevel. Het huis werd door de Vermeulens ingericht met meubelen van onder anderen Berlage, gekocht bij Het Binnenhuis in Amsterdam. Daar is nu niets meer van over. De Marei vertoont veel overeenkomsten met enkele ande re, relatief kleine en pretentieloze landelijke woonhuizen die Van Loghem rond 1920 in Haarlem, Heemstede en Bentveld ontwierp. Aanvankelijk had de architect echter een veel bijzonderder bouwplan in gedachten: een huis met een cirkelvormig grondplan en een kap voorzien van vlakke velden. Dit spektakelstuk ging zijn opdrachtgever te ver, mede met het oog op de verkoopbaarheid; Vermeulen en zijn vrouw hadden liever een 'gewoon' huis, een beslis sing die zij achteraf overigens betreurden. Toen De Marei enige jaren na de bouw werd uitgebreid met een garage, met daarbij tevens een dienstbodekamer, werd de architect Groenewegen in de arm genomen. Van Loghem verkeerde tussen 1926 en 1928 in de Sovjet- Unie, waar hij meehielp aan de opbouw van een mijnwer- kersstad in Kemerovo, Siberië. De Haarlemse bouwkundig ingenieur was namelijk een vurig socialist. Ook met bouw van de De Marei gaf hij trouwens uiting aan zijn begeestering voor de politieke en sociale idealen van de toen nog jonge Sovjet-Unie. Rond 1920, in de revolutionaire periode vlak na de Eerste Wereldoorlog, had hij zijn eigen architectenbureau gecollectiviseerd, dat wil zeggen volgens socialistische beginselen heringericht waar bij alle medewerkers moesten kunnen delen in de winst. Bij de bouw van De Marei werden diverse hiermee verge lijkbare arbeiderscoöperaties ingeschakeld. Hoofdaannemer was de 'Haarlemsche Bouwvakassociatie'. De tuin werd gedaan door een associatie van hoveniers, eveneens uit Haarlem, terwijl de associatie van verwarmingsmonteurs 'Radiator' uit Amsterdam de centrale verwarming aanlegde. Communisme in Bloemendaal - wie had dat ooit gedacht? Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997 27

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 27