Foto's omslag: Het oudste monument en het allernieuwste gebouw van het dorp Bloemendaal sieren de vóór- en achterzijde van deze omslag. Het oudste monument van het dorp Bloemendaal is 'De Knip' aan de Kleverlaan; het nieuwste gebouw ligt aan de Vijverweg. Als achtergrond dient de Nieuwe Kaart van Haarlems Schoone Omstreken' van F.J. Nautz uit 1836. (Vooromslag Ingrid Swakman; achteromslag Crefo, Wil Woertman; overige foto's Ingrid Swakman en GAB.) 'De Knip' aan de Kleverlaan kan tot de oudste panden in Bloemendaal worden gerekend. Op een overzichtskaart van 1599 staan de gebouwen reeds aangegeven. Oorspronkelijk was het gebouw een blekerij waarbij de huidige weilanden aan de Kleverlaan als bleekvelden werden gebruikt. Vanaf circa 1700 is het voorste gedeelte van het pand ruim twee eeuwen in gebruik als tapperij en herberg en doet het tevens dienst als tolhuis. Begin 1900 wordt aan de herberg een melksalon toegevoegd. Enkele jaren later wordt de herberg gesloten en legt men zich verder toe op de verkoop van melk. De ruimte wordt vervolgens gebruikt als kantoor van de melk fabriek die ernaast was gekomen en verhuurd aan een autobedrijf. Het achterste deel van het pand fungeerde lange tijd als paardenstal, eerst voor de paarden van de bezoekers van de herberg, later voor de paarden waarmee de melk werd uitgevent. Van het interieur van herberg 'De Knipzijn helaas geen afbeeldingen bekend. De inboedel is bij het sluiten van de herberg bijna geheel verloren gegaan. Kleine 'vondsten' tijdens de restauratie geven nog een kijkje in de geschiedenis. Zo getuigen krantensnippers, gebruikt als 'stopverf' in de oude balken, van een opknapbeurt in 1838 en op één van de zolders is de verloren gewaande lat' tevoorschijn gekomen, waarop de namen stonden van de mensen die bij de tapper in het krijt stonden. Daar zijn bekende Bloemendaalse namen bij! Sinds 1736 is 'De Knip' in bezit gebleven van dezelfde familie, waarvan nu de tiende generatie druk doende is het gebouw te restaureren en het voor bewoning geschikt te maken. (Met dank aan Ingrid Swakman.) 2 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 199 7

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 2