Middelbare Meisjes - school 't Kopje van 1 906 tot 1973 Van dertien naar drie 1990) verwacht eerder een Italiaanse graaf naar buiten te zien stappen, dan de representant van een Hollands succes verhaal. Zijn collega Verwey daarentegen erkent een adept te zijn van de modernistische architectuur, gezien de strakke belijning van zijn witte, gelikte villa aan de Jozef Israelsweg 25. Even is het alsof we in de heuvels rond Hollywood bivakkeren. Kun je de ijsblokjes horen tinke len? Terwijl Verweys comfortabele woonhuizen aan de Rijperweg (nrs. 5a en 7) juist gebaseerd zijn op de klassie ke, wat belegen landhuisstijl. Wil de echte Bert Verwey nu opstaan? Het kan ook zijn dat deze flexibiliteit juist een teken van zelfbewustzijn is. Alleen de speelse, post-moder- nistische ornamenten verraden dat aan de Jozef Israelsweg en de Rijperweg een en dezelfde architect werkzaam is geweest. Maar in wezen is de houding van de architect anno jaren negentig vergelijkbaar met de werkwijze van Groenewegen, Van Loghem en Van Kempen ruim een hal ve eeuw eerder: schik je bij het ontwerpen van een vrij gelegen woonhuis naar de wensen van je opdrachtgever en behoed je voor dogma's. Beroepsethiek, of pragmatis me? Hoe het ook zij, lonend is deze houding zeker. Wim de Wagt Foto's: Crefo; Montessorischool eigen bezit. Geraadpleegde literatuur (selectie): Boom-Kruseman Aretz, J.E.C., 'Openlucht-Montessorischool voor gezonde kinderen', De 8 en Opbouw 14, 1932, 137-138 e.v. Gemeente Bloemendaal, Publieke Werken, archief Bouw- en woningtoe zicht (Vijverweg 27, Donkerelaan 18-20, Lage Duin en Daalseweg 12). Kempen, H.W. van, 'Henk (Hendrik Willem) van Kempen', (notities t.b.v. interview met John Oomkes in Haarlems Dagblad, 4-5-1979), Archief Haarlems Dagblad, Haarlem. Kempen, Johan van, 'H.W. van Kempen', Ons Bloemendaal 4, 1990, 33- 35. Küper, M. en I. van Zijl, Gerrit Th. Rietveld, 1888-1964, Het volledige werk, Utrecht 1992. Loghem, J.B., Bouwen, Bauen, Batir, Building, Amsterdam 1932. Lootsma, B., Cees Dam, Rotterdam 1989. Nederlands Architectuurinstituut, Rotterdam, archief J.B. van Loghem. Post, W., Bouwen aan Bloemendaal, Architectuur en houwhistorie vanaf 1883, Haarlem 1997. Rodijk, G.H., De huizen van Rietveld, Zwolle 1991. 30 In het begin van deze eeuw dweepten we in dit land met de Boeren die in Zuid-Afrika zich zo manhaftig hadden verzet tegen de Britse agressor. Daarom heette bij ons een nieuw aangelegde stadswijk al gauw Transvaalbuurt, een nieuwe straat Generaal Cronjéstraat, een kade Paul Krugerkade, een uitzichttoren op een duintop 't Kopje en een villa op een andere duintop eveneens 't Kopje. Kent gij dat huis in Hollands duin In Kenhems oud gebied Kent gij in 't bosch van Bloemendaal de school van 't Kopje niet aldus zong in 1911 Jacqueline van der Waals, in die dagen een bekende dichteres en lerares aan de Middelbare Meisjesschool 't Kopje, en vele generaties meisjes zongen het haar na, want zo luidden de eerste regels van het schoollied. Niet voor iedereen is het meteen duidelijk, dat de dichte- De Academie voor Natuurgeneeskunde 'Hippocrates' aan de Koepellaan 8. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 30