res hier twee gebouwen bezingt: het huis 'in Hollands duin' is het inter naat aan de Hoge Duin en Daalseweg, inmiddels afge broken, en de school 'in 't bosch van Bloemendaal' is het gebouw aan de Koepellaan, niet in maar tegenover het Bloemendaalse Bos. Internaat In 1906 werd de villa 't Kopje in gebruik genomen als internaat annex school. Twee dames, mejuffrouw A. Gratama en mejuffrouw F.M. Kunst, hadden hiertoe het initiatief genomen. Mejuffrouw Kunst stierf reeds na drie weken en zij werd opgevolgd door mejuffrouw H.J.M.A. Barger. Waar de dames het kapitaal vandaan haalden voor de aanschaf van zo'n riant onderkomen met tennisbaan en al, vermeldt de geschiede nis helaas niet. En dan te bedenken dat nog geen jaar later een tweede villa in gebruik werd genomen, de villa Overbosch aan de Zomerzorgerlaan, ook inmiddels afge broken, waar de school toen enige jaren werd onderge bracht. Vandaar verhuisde men naar de Koepellaan 8 - waar nu de Academie voor Natuurgeneeskunde 'Hippocrates' is gevestigd. Daar bleef de school tot 19S3. Prioriteit 't Kopje begon met dertien meisjes, waarvan er elf intern waren. In totaal konden in het internaat negentien meisjes gehuisvest worden. Er bestond blijkbaar zo'n behoefte aan meisjesinternaten, dat er van 1917 tot 1931 nog een tweede, kleiner, internaat in gebruik was, zoals 't Lage Kopje aan de Arnoldlaan 1. Gemiddeld stond een meisje slechts twee jaar als leerling ingeschreven. Er was dus een zeer wisselende bevolking. Dit duidt erop, dat het behalen van een diploma de hoogste prioriteit bezat. Het is zeker niet te boud gesproken, als we beweren dat gedurende de eerste twee decennia het internaat hoofdzaak was en de school op het tweede plan kwam. Jubileumboekje In het jubileumboekje uit 1931 treffen we een naam- en adreslijst aan met een kleine achthonderd namen van meisjes die in de afgelopen vijfentwintig jaar de school hadden bezocht. Het zijn zeker niet alleen freules die de revue passeren, maar liefhebbers van mooie namen komen hier zeker aan hun trekken. Over de docenten daarentegen en hun plaats in de schoolgemeenschap is het boekje beklemmend zwijgzaam. Slechts een handjevol geniet de eer erin te zijn opgenomen. Mejuffrouw C.D. ten Bruggencate, toen algemeen bekend als Miss Ten, zal wel Engels hebben gedoceerd. Mevrouw W.L. Boldingh- Goemans wordt geprezen om haar boeiende lessen, maar in welk vak staat er niet bij. Dr. Jac.P. Thijsse leidde excur sies naar Texel en het Naardermeer. Dat Jacqueline van der Waals als lerares aan de school was verbonden, komen we uit het boekje niet te weten. Personalia betreffende docenten vinden we eerder in 'De Kopjesband', het blad dat sinds 1916 jaarlijks verscheen om oud-leerlingen, 'de lieve oudjes', op de hoogte te hou den van het reilen en zeilen van internaat en school, maar vooral ook van de 'engagementen', de huwelijken en de bevallingen van schoolgenoten. Zorgelijk In de tweede helft van de jaren twintig veranderde 't Kopje van karakter. Naast de MMS kwam er ook een HBSa Mejuffrouw Barger.

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 31