Sporen van een ver verleden: Hofstede Saxenburg gedoemd, beleefde 't Kopje ook onder de laatste directeur, de heer H. Vogelesang, een periode van grote voorspoed. Wel verre van op sterven na dood te zijn, mocht de school zich juist in een toenemende populariteit verheu gen. Maar 'Roma locuta, causa finita' (Rome heeft gespro ken, de zaak is beslist). Den Haag had beslist dat het afge lopen moest zijn en het was afgelopen. In 1968 begon de afbouw en in 1973 behaalden de laatste drie Kopjesmeisjes hun einddiploma. Jon Römelingh Foto's en archiefstukken betreffende 't Kopje vanaf ongeveer 1930 bevin den zich in het schoolarchief van het Kennemer Lyceum. Oudere stukken zijn wellicht in het bezit van mejuffrouw Barger gebleven. De hofstede die gelegen heeft op de hoek van de Mollaan en de Lage Duin en Daalseweg, werd in de jaren twintig van de zeventiende eeuw gebouwd in opdracht van Joost Vergraft, brouwer in 't Rode Hert aan het Donker Spaarne in Haarlem. In 1638 ging deze brouwer failliet en in de koopakte werd de hofstede als volgt beschreven: 'een seer treffelijke ende welgeleege hofsteede, twee welbeplante boomgaer- den, huijsingen, stallinge, hooijhuijs, schuuren, vijver, duijvenvlugt, elstcingelen, ipen ende andere boomen'. De hofstede werd toen aan Christoffel Thijs, een Amsterdamse koopman, verkocht voor 23.500 gulden, die aan de hof stede de naam Saxenburg gaf. Waarde Een feit van grote betekenis in de geschiedenis van Saxenburg was het bezoek van de schilder Rembrandt, die vanaf een hoog duin de hofstede eerst etste en hier later een schilderij van maakte. In de volgende periode kreeg de hofstede verschillende eigenaarsen in 1716 bleek bij de verkoop dat de hofstede nog maar 2.400 gulden waard was. Een mogelijke oorzaak kan de slechte staat van de hofstede zijn geweest die tij dens de archeologische waarneming werd geconstateerd. Maar de koper Mr. Elbert Graafland en later, in 1723, Hendrik Trip hebben de hofstede opgeknapt en weer tot volle bloei gebracht. Aan het eind van de acht tiende eeuw was het echter voor de meeste eigenaren van buitenplaatsen finan cieel niet meer mogelijk om deze te onderhouden; Saxenburg werd in 1799 aan de Haarlemse sloper Hendrik van Geenhuizen verkocht die de hofstede sloopte. Archeologische waarnemingen In 1972 werd door een aantal leden van de NJBG De koper Mr. Elbert Graafland en later, in 1723, Hendrik Trip hebben hofstede Saxenburg opgeknapt en weer tot volle bloei gebracht. Pentekening omstreeks 1730 van Comelis Pronk (particuliere collectie). Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997 33

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 33