Het station van Bloemendaal (Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis) een kleinschalige opgraving gedaan, waarbij muurrestanten werden aangetroffen en tevens fragmenten van zeventiende eeuws aardewerk. Door de AWH (Archeologische Werkgroep Haarlem) is in oktober en november 1996 op het perceel een aantal waarnemingen gedaan om in eerste instantie een indruk te krijgen van de omvang van het gebouwencomplex. Buiten de informatie van de NJBG uit 1972 werden nog meer muurrestanten waargenomen en een groot aantal funde ringspalen; het geheel werd opgemeten en ingetekend. Bij het afsluiten van alle onderzoeken bleek het complex 3 1 meter breed te zijn geweest en 54 meter diep. De fundering bleek te bestaan uit in de grond geheide, meestal rechthoekige palen met hierop een eiken plank van 36 cm breed en 4 cm dik met hierop het gemetseld opgaand muurwerk. Tevens bleek dat aan de westzijde het opgaand muurwerk van de fundering was afgeschoven, wat mogelijk de lage prijs in 1716 en de slechte toestand van de hofstede zou kunnen verklaren. Aan de westzijde werden ook de funderingsresten waargenomen van het bruggetje dat afgebeeld staat op een tekening uit 1718 van Hendrik Pola. Theo Nieuwbnhuizen 34 De oudste spoorlijn in Nederland, die tussen Amsterdam en Haarlem, dateert van 1839. Al zeer snel, in 1842, werd zij doorgetrokken naar Den Haag. In 1867 volgde een spoorwegverbinding met Alkmaar, die in het decennium daarop werd gevolgd door één met Zandvoort. Bij velen is het onbekend dat in 1916 een verbinding van de Spaarnestad met Hoofddorp werd aangelegd, maar deze werd al in 1936 opgedoekt. Dit fijnmazige net van spoor wegverbindingen uit de vorige eeuw zorgde voor de gun stige omstandigheid dat alle vier de dorpskernen in de gemeente Bloemendaal van een stationsgebouw werden voorzien. Hierdoor kon de gemeente zich voorspoedig tot een forensengemeente ontwikkelen. Halte Kleverlaan Toen in 1867 de verbinding met Alkmaar was voltooid wenste men al snel bij het dorp Bloemendaal een halte plaats aan te leggen. De meningen lopen uiteen of dat in 1881 of 1888 moet zijn gebeurd, maar in deze periode verscheen ter hoogte van de Kleverlaan een waarschijnlijk provisorische spoorweghalte. Omdat hier destijds verder nog maar weinig bebouwing aanwezig was zal deze spoorweghalte niet erg druk zijn geweest. De perspectie ven voor het reizigersvervoer van de halte waren gunstig Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 34