nen en wissels te bedienen, gesloopt. Het aanzien van het station bestond nu uit een hoog middendeel, terwijl de beide lage vleugels van verschillende lengte waren. Door architectuurhistorici wordt het station in Bloemendaal omschreven als 'een landelijk gebouw met lange dekhellin- gen en asymmetrische gevels'. Luchtbrug Op oude foto's van het station kan men zien dat treinreizi gers in de richting Alkmaar zich over de rails naar het middenperron moesten begeven. Uit veiligheidsoverwe gingen werd in 191S een luchtbrug gebouwd, die voor taan toegang tot de perrons verschafte. Door deze opval lende ijzeren voetbrug, die niet overdekt was, veranderde het karakter van de stationsomgeving enorm. De luchtbrug werd in 1932 vervangen door de bouw van een tunnel. In diezelfde tijd werden de reizigers verblijd met wachtruim tes die op het middenperron werden geplaatst. Forensen Aan het begin van deze eeuw lieten welgestelde Bloemendalers zich met de koets naar het station brengen om hun reis per spoor te vervolgen. In de interbellum periode (1918-1940) nam het reizigersvervoer op het sta tion enorm toe. Niet alleen ging De Binnenlandsche sedert 1925 aan de kruising van de tramlijn Haarlem- Bloemendaal met de spoorlijn Haarlem-Yelsen het Kinheimpark - middenstandswoningen - exploiteren, maar tevens profiteerde het station Bloemendaal van het woon werkverkeer van ambtenaren die in de nabijgelegen nieu we kantoorgebouwen van het Provinciale Waterbedrijf, het Provinciaal Electriciteitsgebouw Noord-Holland (het des tijds zo bekende PEN) en het Provinciaal Ziekenhuis, hun intrek namen. Naast het personenvervoer vond destijds in beperkte mate goederenverkeer plaats. Het spoorwegstation werd slechts gebruikt voor het lossen van kolenwagens. Nieuwe bestemming In de jaren zeventig van deze eeuw maakte het station een steeds verwaarloosder indruk. Omdat al enkele malen was gesproken over een eventuele afbraak van het station bleef het noodzakelijke onderhoud lange tijd achterwege. Het station werd in 1982 verbouwd. Het gebouw, de perrons en de wachtkamers werden aangepast aan een nieuwe huisstijl van de Nederlandse Spoorwegen. Daarbij werd het stationsgebouw zoveel mogelijk in de oude stijl gelaten. Een eerdere poging van de Nederlandse Spoorwegen om in het station versnaperingen en sigaretten te verkopen werd in januari 1979 door het Bloemendaalse gemeente bestuur verhinderd. Het station mocht niet ontaarden in een snoep- of tabakswinkel, die bovendien concurrerend zou werken voor de plaatselijke middenstand. Nu, in de jaren negentig, vindt er bij de Nederlandse Spoorwegen een hernieuwde discussie plaats over de toe komst van de kleinere stationsgebouwen in Nederland. Drs. H. Spijkerman Geraadpleegde bronnen: H. Romers, De spoorwegarchitectuur in Nederland 1841-1938, (Zutphen, 1981). W. Bierens de Haan, 'De spoorwegstations in de gemeente Bloemendaal', in: Ons Bloemendaal, 7e jrg., nr. 1, jan-mrt 1983, pag. 23-25. M. Vermooten en T. Smit, Spoortocht langs oude en nieuwe stations. Noord- en Zuid-Holland en Flevoland, (Den-Helder, 1989). Rapport Zuid-Kennemerland, Monumenten Inventarisatie Project Noord- Holland. P. Hoekstra, Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis, (Wormerveer, 1947). Knipselarchief Gemeente Archief Bloemendaal. Privé-knipselarchief, Haarlems Dagblad, 14 februari, 1 maart, 4 novem ber 1995, 26 maart, 2 april, 6 april, 24 september, 7 oktober, 26 okto ber, 22 november, 30 november 1996 en 20 januari 1997 (station Bloemendaal) Privé-knipselarchief, Haarlems Dagblad, 30 april, 28 mei, 16 oktober en 14 november 1996 (opheffen onrendabele lijnen/stoptreinen) Gemeente Bloemendaal, Publieke Werken, bouwdossier nr. 803. Gemeente Bloemendaal, Oud-archief, Bloemendaals Stelsel, inv.nr. 44d. 36 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 36