Tante Iete Mijn overgrootvader hertrouwde na het overlijden van zijn eerste vrouw met een veel jongere vrouw; 26 jaar na de geboorte van zijn laatste kind schonk zij hem in 1928 een dochter, Iete. Mijn oudtante Iete heeft vanaf haar geboorte tot haar tiende jaar op Die Clinghe gewoond en verkeert nog steeds in blakende gezondheid. Samen met haar ben ik bij de familie Blankevoort en bij alle andere Clinghe- bewoners op bezoek geweest. Het was fantastisch en ont roerend en leerzaam. Mijn tante liep glunderend door het huis, en wees aan waar oorspronkelijk de woonkamer, de kinderkamer en de studeerkamer waren geweest. Door haar verhalen en door oude foto's herbeleefden we met z'n allen een beetje de beginjaren van Die Clinghe, die er dankzij de zorg van de huidige bewoners nog zo prachtig uitziet. Ontvangstbestemming Het huis werd in 1915 gebouwd als zomerverblijf voor de familie en als ontvangstgelegenheid voor zakenrelaties. In 1924, toen alle kinderen al het huis uit waren, stierf de eerste vrouw van mijn overgrootvader. Zij werd begraven op Westerveld en Gerard Vissering besloot zich permanent in Die Clinghe te vestigen. Het huis werd in 1926 ver bouwd en geschikt gemaakt voor winterbewoning. Samen met zijn tweede vrouw gaf mijn overgrootvader er nog grotere ontvangsten. Vanwege alle 'witte boorden' die het huis met een bezoek vereerden, werd Die Clinghe ook wel 'het witte huis' genoemd. In het ontwerp herinneren diverse zaken nog aan deze oorspronkelijke 'ontvangstbe stemming'. Hoog bezoek Het huis is gebouwd op de top van een duin, zodat de voordeur alleen via trappen te bereiken is. Voor leveran ciers is echter een aparte ingang gemaakt, die zonder al te veel klimwerk te bereiken is. In het huis was op de bega ne grond geen eetkamer, maar een eetzaal, met daarachter een aparte servieskamer en een dienkeuken. De garderobe met wel tachtig haken is niet voor de latere opvoedings school gemaakt, zoals wel wordt aangenomen, maar zat er al vanaf het begin. De jassen van prins Hendrik, van diver se ministers, van burgemeesters en andere notabelen wer den aan die haken gehangen voordat men zich verzamelde in één van de herenkamers (studeerkamers) of in de rui me ontvangsthal. Zelfs op de veranda heeft 'hoog bezoek' gestaan; ooit bespraken de presidenten van de banken van Amerika, Duitsland, Engeland en Nederland daar een plan tot wederopbouw van Duitsland na de Eerste Wereldoorlog. Een onbeduidend fotootje van één van mijn tantes als jong meisje met die vier heren is het bewijs daarvan. Toen Gerard Vissering was afgetreden als president van de Nederlandse Bank bleef Die Clinghe een internationaal ontmoetingspunt. Het (afgebroken) rondavel in de tuin was een geschenk van de Zuidafrikaanse regering ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van mijn overgrootvader. In de krant werd bijna een kolom gewijd aan de bekendheden uit binnen- en buitenland die die dag op Die Clinghe ver schenen. Chinese tijd Voordat mijn overgrootvader president van de Nederlandse Bank werd, had hij al een lange internationale carrière achter de rug. Vlak voordat hij van de Javaasche Bank naar Nederland werd geroepen, werkte hij gedurende twee jaar als adviseur voor de laatste keizerin van China. Als dank voor bewezen diensten - het herzien van het Chinese muntenstelsel - werd hij door de keizerin benoemd tot Mandarijn; een eer die geen andere westerling ooit te beurt is gevallen. Herinneringen aan deze Chinese tijd (porselein, Chinese beelden, tapijten, enzovoort) werden in Die Clinghe in een aparte kamer op de eerste verdieping uitgestald. Deze kamer werd 'het museum' genoemd. Verder waren op de eerste etage twee slaapkamers, een badkamer, een biblio theek en een kleedkamer. Op de zolderverdieping was een kamer voor dochter Iete, haar kindermeisje Titi, een speel kamer, enkele logeerkamers en wat kamertjes voor de inwonende bediendes. Het sprookje 'De kleren van de keizer' maakt duidelijk dat kleren niet de man maken. Een keizer kan zich hullen in brokaat en zijde, maar dat zegt nog niets over de schoon heid van de keizer zelf. In de woonkamer van Die Clinghe hingen gordijnen die rechtstreeks uit het keizerlijk paleis van China kwamen. Dat zegt niet direct iets over de schoonheid van Die Clinghe, maar wel dat dit huis het waardig was (en dankzij de huidige bewoners nog steeds is) om 'de gordijnen van de keizerin' te dragen. Willemien Westerman Holstijn 40 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 40