Herinneringen van mevrouw Cath. Metsela ar - Kleef Bloemendaal toen: echt een dorp Een artikel in het Haarlems Dagblad van 20 maart jl. over Huize Benvenuta gaf mij aanleiding te reageren en enkele herinneringen op te schrijven voor Ons Bloemendaal. Huize Benvenuta Mevrouw de Lang heeft tegen het Haarlems Dagblad gezegd dat de villa Huize Benvenuta, die tegenover het voormalige hotel Iepenhoven ligt aan het Wildhoefplantsoen, altijd een pension is geweest. Dit is niet juist. In de jaren '38 en '39 was ik huisnaaister in Bloemendaal. In die tijd kwam ik ook in Huize Benvenuta, waar mevrouw Keuter woonde. Zij was een heel aardige dame. Ik heb in dit huis heel leuk gewerkt. Haar man her inner ik mij als zeer nors. Hier zit een verhaal aan vast. Meneer Keuter werd in het najaar van '42 wethouder voor de NSB. Direct na zijn benoeming werden alle mannelijke inwoners van Bloemendaal door het gemeentebestuur verplicht gesteld te gaan wachtlopen voor de Duitsers. Zodra iets in Bloemendaal niet naar de zin was gegaan van de heer Keuter, moesten dorpsbewoners op Duits bevel ook voor huize Benvenuta de wacht houden. Zij moesten vier uur aan een stuk, koud en hongerig, voor de villa heen en Graslaan in het Bloemendaalse Bos rond 1900. weer blijven lopen. En dit bij toerbeurt 24 uur per dag. Aan de overkant stond in het Wildhoefplantsoen een Duitse soldaat, die dreigde te schieten wanneer je stil bleef staan. Het was al gauw tegen mijn man: "Hoe laat moet jij weer gaan keuteren?" Ontroerend moment Het mooiste moment dat ik mij uit die jaren herinner was in elk geval de aankondiging van het einde van de oorlog. Er was bekendgemaakt, dat de pastoor in de late namiddag voor de pastorie zou gaan spreken. De pastorie was een groot houten gebouw, waar nu Albert Heijn staat. Wij stonden onder drie geweldig grote, mooie, bloeiende kas tanjebomen, die werkelijk een dak vormden boven de Bloemendaalseweg en het begin van de Zomerzorgerlaan tot aan de dakranden aan de overkant. Op het moment dat pastoor Willenborg door de grote voordeur naar buiten kwam, hief hij het Wilhelmus aan. En wij Bloemendalers stonden daar hand in hand. Dat moment ontroert mij nu nog wanneer ik eraan terugdenk. Huize Benvenuta rond 1900 met de nog jonge plataan Bomen In vergelijking met voor de oorlog zijn in Bloemendaal-Dorp veel majestueuze bomen verlo ren gegaan. Naast het ver dwijnen van de kerk uit het openbare leven is dit misschien wel een van de grootste verschillen met 42 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 42