GEMEENTE BLOEMENDAAL In verband met eenige wederom gepleegde sabotagehandelingen door vernieling van kabels der Duitsche Weermacht, is door den Duitschen Commissaris Generaal voor de Openbare Veiligheid bevolen, dat ge durende acht achtereenvolgende weken door de bevolking bewakings diensten moeten worden verricht. U is aangewezen om voorloopig ommestaande uren dienst te doen. Nadrukkelijk vestig ik er de aandacht op, dat het verboden is zich te doen vervangen. Hiertegen, evenals tegen het te vroeg verlaten van den post zullen strenge maatregelen worden genomen, zoo ook tegen weigering en protesten tegen deze regeling, op welke wijze ook gericht. Het is den posten verboden zich met elkander te onderhouden. Degene, die deze bepaling overtreedt, zoomede degene, die niet met de uiterste zorg de bewaking over het hem toevertrouwde gedeelte uitvoert, wordt voorgeleid aan de Duitsche Feldgendarmerie. De Duitsche Autoriteiten wijzen er met nadruk op, dat, wanneer een der kabels wordt beschadigd, de verantwoordelijke bewakers met den dood zullen worden gestraft. Vrijgesteld van bewakingsdienst zijn.- Rijksduitschers, leden der N.S.B. en zij die werkzaam zijn bij de Posterijen, de Spoorwegen, bij bedrijven, die werken voor de Duitsche Weermacht en in landbouwbedrijven. Eveneens zij, die verbonden zijn aan een crisis-organisatie. Mocht U voor vrijstelling in aanmerking komen, dan gelieve U zich hier voor onverwijld te verstaan met den Commissaris van Politie, Bureau van Politie te Overveen. hoe het vroeger was.De monumentale plataan voor Huize Benvenuta aan het Wildhoefplantsoen zal de bouw van het appartementencomplex met een ondergrondse parkeerga rage vermoedelijk niet overleven, evenals de oude kastan jebomen die kort verderop aan de Hartenlustlaan op de hoek van de Zuider Stationsweg zijn omgelegd, toen daar nieuwbouw werd gepleegd. Een herdenkingsbordje kan misschien een trucje zijn deze beeldbepalende boom, die ver boven de daken uitsteekt, meer te gaan zien als een collectief goed van de dorpsbe woners. Een monumentale rode beuk staat op de openbare weg, maar wordt door de zware vrachtwagens van Albert Heijn kapot gereden. Uit de tuinen zijn vooral de fruitbomen weggehaald. In mijn tuin stond vroeger een grote perzikenboom, die prachtig bloeide in het voorjaar. Mijn tuin grensde rechtst reeks aan de tuin van het huis waar Henriëtte Roland Holst heeft gewoond. Daar staat een conifeer van meer dan 25 meter hoog en vijf meter breed. Die moet haast wel uit de tijd van Roland Holst dateren, zo groot is hij. Soms wijs ik mensen naar die enorme boom, wanneer men weer eens bezig is een coniferenliaag te planten als erfafscheiding. Sommige mensen denken nog steeds dat coniferen snoeibare heesters zijn in plaats van heel grote bomen. Voor de oorlog Het was hier toen nog echt een dorp. Eind jaren twintig moest ik eens bij Van der Veer voor mijn moeder een melkkannetje kopen. Toen ik dit aan hem vroeg, kwam hij Gelet op de in deze verklaring van het gemeentebestuur uitgesproken bedreiging met de dood, werden de Bloemendaalse mannen bij het wacht lopen behandeld als gegijzelden. met zijn zware lichaam achter de toonbank vandaan. Hij liep de winkel door en zette van buiten de winkeldeur wagenwijd voor mij open, en riep: "Ga dat maar in de HEMA halen!" Als je als kind zoiets hebt meegemaakt, vergeet je het je leven lang niet meer. In Haarlem was toen net een filiaal geopend van het grootwinkelbedrijf Hollandse Eenheidsprijzen Maatschappij (HEMA), wat voor de Bloemendaalse winkeliers een onverteerbare zaak was. Bloemendaalsevveg hoek Zomerzorgerlaan in 1925 met de jonge aanplant van linden na de nieuwbouw aan de linkerzijde van het winkelpand Wisbrun en Liffman, thans Gall en Gall. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997 43

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 43