van alledag al gauw weer zijn gewone loop. Voor sommige mensen brak echter een tijd aan van wach ten. Het wachten was op mijn broer, die als koopvaardij- officier onder de militaire dienstplicht was geplaatst van de Nederlandse regering in Londen gedurende de hele oorlog. Door de Japanners is hij krijgsgevangen gemaakt, en tijdens een transport gedood op 18 september 1944. In 1942 hadden wij per brief van hem een laatste teken van leven gekregen. Een stukje uit zijn brief laat ik hierbij lezen. Heel prachtig was het zingen in de duinen bij de opening van de Erebegraafplaats aan de Zeeweg. Trouwpak De oorlog mag nooit worden vergeten. Om de herinne ring aan die tijd levendig te houden, wil ik ook nog wel een grappige gebeurtenis memoreren uit de eerste oor logsjaren. Ondanks de toenemende schaarste gingen fees ten, zoals trouwpartijen, gewoon door. Hierbij laat ik de kwitantie zien van het laatste trouwpak, dat in juni 1941 in Haarlem en omstreken nog te krijgen was. Een trouw pak bestond uit een zwart colbert en een zwarte broek met krijtstreep. Mijn lieve man, die jammer genoeg twee jaar geleden is overleden, wilde per se in een eigen pak trouwen en niet in een gehuurd pak. Een jaar na onze trouwdag was in Haarlem en omgeving zo'n kostuum ook niet meer te huur. Zo gingen wij van de ene bruiloft naar de andere, omdat telkens een dorpsgenoot het trouwpak van mijn man aan had. Nu zult u zich afvragen, hoe het kwam dat mijn man's pak iedere bruidegom paste. Het pak paste altijd, omdat de mensen in deze tijd zo mager waren, dat men alleen verschilde in lengtemaat. Er was altijd nog wel een opa te vinden, die voor de bruiloft even zijn laatste paar bretels wilde lenen, waarmee de pantalon op de juiste hoogte werd gebracht. Als u goed kijkt naar trouwfoto's uit het midden van de oorlog dan ziet u wat ik bedoel. Na verloop van tijd kwamen de genodigden steeds meer met etenswaren aanzetten naar een bruiloftsfeest in plaats van iets anders. Als huwelijkscadeau werd suiker, surrogaat-koffie, erwten, bonen of een beetje boter gege ven. Ondanks de schaarste was de warmte van een 'feest' er niet minder om. Muziek was verboden, en om acht uur moest iedereen binnen zijn (spertijd). Later in de oorlog viel aan trouwpartijen niet meer te den ken. Toen moesten alle mannen zich verborgen houden, heerste er honger, en was een groot deel van de wonin gen in Bloemendaal door de bezetter als spergebied ont ruimd of in beslag genomen door Duitse soldaten, die wachtten op de invasie. Het dorpsbeeld werd oorspronkelijk mede bepaald door majestueuze bomen. Hier een kijkje op de Bloemendaalseweg hoek Potgietenveg in 1902. Winkelstraat Door steeds te veranderen blijven sommige dingen hetzelf de. In de loop van de vele jaren die ik in dit dorp heb rondgelopen zijn telkens grote veranderingen aangebracht aan de inrichting van de winkelstraat. Vooral bomen zijn verdwenen. Tot mijn verbazing wordt de winkelstraat bin nenkort rechtgetrokken, wordt de asfaltbestrating vervan gen door klinkers, en komt er een rij lindebomen te staan. Hierbij zegt men dan: "De Bloemendaalseweg gaat nu pas echt mooi worden". Maar de straat wordt weer precies zo, zoals ik hem al in 1925 kende. Zelfstandig Vijfenzeventig jaar geleden moest ik twee keer van school veranderen in verband met de vraag of het voor de ont wikkeling van een meisje beter is, dat zij gescheiden onderwijs krijgt van jongens. Dit is ook iets dat door tel kens te veranderen uiteindelijk hetzelfde blijft, namelijk gemengd onderwijs, zoals het 75 jaar geleden al was. Over deze vraag heb ik in Bloemendaal scholen zien ope nen en sluiten. Of neem tenslotte de vraag of de gemeente Bloemendaal in de toekomst nog zelfstandig kan blijven. Ook dat is een vraag, die om de zoveel jaren terugkomt. Wel vind ik het akelig om te moeten horen, dat sommige oudere Bloemendalers 'alleen maar' om emotionele reden tegen stander van opheffing van de gemeente zijn. Emotionele redenen zijn juist heel erg belangrijk. Gesteld, dat Bloemendaal toch wordt opgeheven, zal men het later uit spijt opnieuw oprichten. Maar vraag maar niet hoeveel geld het eeuwige veranderen allemaal heeft gekost. Lid van Ons Bloemendaal ben ik vanaf het eerste begin. Ik hoop nog veel exemplaren te mogen ontvangen van het mooie blad. Mevrouw Cath. Metselaar-Kleef Foto's: eigen bezit mevrouw Cath. Metselaar-Kleef en van haar broer r. Kleef te Bloemendaal. 46 Ons Bloemendaal, 21e jaargang. Lustrumnummer 2, zomer 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 46