De Zandwegen Een vraag aan de oudere Bloemendalers Bij dokter Brongersma (nu dokter Bosch) hingen in de wachtkamer vier spreuken in heel grote letters. Ik ken er nog maar drie van, namelijk: Ziet gij muggen lang van poot Aerzelt niet maar slaat ze dood. Beter dan quinine slikken Is het muggen dood te tikken. Klein is de mug, maar groot het leed Veroorzaakt door den muggenbeet. Als je als kind iets mankeerde, moest je naar de statige, maar heel vriendelijke Dr. Brongersma. Had je buikpijn of een wratje op je hand, de dokter zei altijd: "Kind - Het is een vervelend geval! Het is lastig - Maar het gaat oooooover!" Mevrouw Cath. Metselaar-Kleef In het begin van deze eeuw waren nog lang niet alle stra ten en wegen geplaveid, zelfs niet in de gemeente Bloemendaal. Een van de eerste taken van de dienst Publieke Werken, een instelling die na de Franse tijd steeds meer gestalte kreeg, was naast het onderhoud van de openbare gebouwen, het begaanbaar houden van de wegen. Bestrating vond in de loop van de vorige eeuw alleen nog plaats in de dorpskommen. De gemeente Bloemendaal ligt voor een groot gedeelte in de duinen en de grond bestaat dus veelal uit zand, puur of een mengvorm. Het verschil met vele andere plaatsen in den lande is dat de wegen elders te kampen hadden met nat weer, wat modder ver oorzaakte en het verkeer vaak onmogelijk maakte. Vandaar de uitvinding van de trekschuit. In tegenstelling tot dit in de winter optredend probleem, had men hier juist 's zomers bij droog weer moeilijkhe den. De zandwegen werden rul en zacht. Daarbij kwam ook nog het stuiven bij het minste en geringste zuchtje wind, laat staan bij storm. Tankwagens Dit was de aanloop naar de uitleg van de hierbij afgedrukte foto. Achter de zandstrooiers kan men met enige moeite vier tankwagens en nog een grotere achteraan ontwaren. Deze voorste tankwagens werden 's zomers bij aanhoudend droog weer ingezet. Achter deze wagens was een sproei- installatie bevestigd en op deze manier probeerde men de wegen begaanbaar te houden en het stuiven tegen te gaan. Genoemde foto van 1931 is waarschijnlijk gemaakt in de garage van de Werf aan de Brouwerskolkweg, maar vanaf 1902 a 1903 werden de tankwagens gestald in het wagenhuis, Kerkplein 14. De achterste tankwagen werd gebruikt voor het leegmaken van de zogehe ten beerputten. Achteraan staat een wagen met een rolbezem. Ook deze werd gebruikt om genoemde zandwegen egaal te houden en natuur lijk om het blad van het wegdek te vegen, de goot in. 1931de strooiwagens in de garage van de gemeentewerf aan de Zeeweg Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997 Gerrit Bakker 47

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 47