't Huys Albregtsberg van voren', Aelbertsberg vanuit het zuiden gezien, door C. Pronk, kort na 1746 (AVK/KA). (IS), Beiden hebben het huis dan ook ingrijpend ver bouwd en gerenoveerd. De Haarlemse koopman Lucas van Valkenburg was getrouwd met Susanne Coymans, dochter van een puissant rijke Amsterdamse bankiersfamilie. Rond het huis te Bloem endaal verrijzen in deze periode nieuwe buitens als Saxenburg, Cloeckendael (Meer en Berg) en Hartenlust. Mede dankzij de komst van duizenden Zuid-Nederlandse immigranten is er in het nabije Haarlem een bloeiende textielindustrie ontstaan. Door de aanwezigheid van helder water uit de duinen, zonlicht en voldoende ruimte vesti gen zich steeds meer blekerijen aan de duinrand, onder meer in Bloemendaal (16). Het inwonertal van het dorp groeit in deze periode dan ook bijzonder snel. De ondergang van het huis te Bloemendaal In de loop van de zeventiende en achttiende eeuw wisselt het huis met toebehoren door verkoop en vererving nog een aantal malen van eigenaar. Ludolf Smids, die op 29 augustus 1706 het huis bezoekt, schrijft dat het een samenstel is van oud en nieuw (17). Hij treft verder een gedenksteen aan waarop staat vermeld: hie quondam curiae Hollandiae (hier bevond zich het hof van de graven van Holland)Ook treft hij nog de zogenoemde Petronillakapel aan. Deze heeft na de hervorming nog geruime tijd dienst gedaan als schuilkerk voor de katholie ken. Zelfs tot in het jaar van de afbraak vindt hier nog jaarlijks een mis plaats. Op 24 maart 17 45 komt het landgoed in handen van de Arnhemse reder en kolonist Albertus Lippert (1700-1768). Deze had twaalf jaar daarvoor reeds de buitenplaats Hartenlust gekocht, die hij overigens in 1755 weer door verkocht. Omdat sinds de zeventiende-eeuwse renovatie door Van Valkenburg het huis inmiddels weer danig in verval is geraakt laat Lippert het middeleeuwse herenhuis met bijgebouwen en kapel afbreken. Op korte afstand hiervan, naast de huidige boerderij aan de Zomerzorgerlaan, laat Lippert een nieuw huis te Bloemendaal bouwen. Hij overlijdt in 1775, waarna het Kaart van het huis te Bloemendaal en directe omgeving, afkomstig uit het kaartboek van het Heilige Geesthuis te Haarlem, in 1636 aangelegd door Pieter Wils, met aantekeningen van later datum (AVK/KA). Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997 53

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 53