de Militairenweg verlengd en werd in 1924 de Spoorlaan aangelegd, een korte laan die de Tetterodeweg met de Zeeweg verbond en die inmiddels weer is afgesloten om sluipverkeer tegen te gaan. Koninklijk Na de Zeeweg begon men met de uitvoering van de bouwplannen aan weerskanten van de Julianalaan, waar het Oranjepark moest verrijzen. De lanen in deze wijk onüenen hun naam aan leden van het Koninklijk Huis en hun ver wanten, uit heden en verleden. Men begon te bouwen aan de zuidzijde van de Julianalaan, waar in de jaren twintig een ruim opgezette, groene wijk ontstond. In deze wijk is Koningin Emma opvallend goed bedeeld met een Emma-, een Regentesse- en een Waldeck Pyrmontlaan. Maar ook hierin speelde de annexatie van 1927 een rol. Bij de annexatie kwam de gemeentegrens bij de spoorlijn Haarlem-Zandvoort te liggen, waardoor een stuk van de Julianalaan, de Emmalaan en de toenmalige Wilhelminalaan in Haarlemse handen vielen. De Julianalaan en de Emmalaan liet men ongemoeid, ondanks het bestaan van een Julianastraat, een eerste en tweede Emmastraat en een Emmaplein in Haarlem. De Wilhelminalaan echter beschouwde men kennelijk als een bron van mogelijke ver warring met de belangrijke Wilhelminastraat. Dus werd in 1928 de Wilhelminalaan in Regentesselaan omgedoopt. Overigens is hier de nummering van de huizen langs de Julianalaan doorlopend gebleven al springt deze van nr. 178 vóór het viaduct in Overveen over naar 288 aan de andere zijde van dit viaduct in Haarlem. De Willem de Zwijgerlaan in de richting van Bloemendaal, vóór de aanleg van de Westelijke Randweg, 1960. De Zeeweg richting Overveen, 1941. voerd onder leiding van de gemeente-architect, de latere directeur van Publieke Werken, J. de Jong Czn, werd in juni van dat jaar feestelijk geopend. De aanleg van de weg duurde twee jaar en is uitgevoerd in het kader van de werkverschaffingsprojecten die na de Eerste Wereldoorlog overal werden opgezet. Doel was een betere verbinding met Zandvoort via een aansluiting op de verlengde Boulevard Barnaart. Nog altijd is de Zeeweg een weerga loos mooie weg. Treurig blijft het dat wij er zo slecht gebruik van maken in onze niets ontziende drang om zo snel en zo dicht mogelijk bij het strand te komen. Als uitvloeisel van de aanleg van de Zeeweg werd in 1922 10 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 10