School D heet nu Julianaschool Toen in 1985 de Julianaschool vijftig jaar bestond, schreven R.D. Lagendaal en N. Westerbeek een beknopte geschiedenis van het openbaar onderwijs in Overveen. Aan dit geschrift zijn de volgende gegevens ontleend. Omdat de Overveense jeugd de naam heeft altijd zeer leer gierig te zijn geweest, verbaast het ons niet te vernemen dat het 17 de eeuwse Tetterode reeds een schoolmeester rijk was. Behalve de kinderen het ABC bijbrengen deed hij nog veel meer: hij was tevens 'Noder, Gravemaker en Klokkestelder'dus zoiets als aanzegger, doodgraver, lijk bezorger en klokkenist, want op spannende momenten luidde hij de klok in de klokkentoren die op alle afbeel dingen van oud Overveen zo prominent aanwezig is. Geen wonder dat al deze taken één man soms te veel werden. Gerrit van Leeuwen in elk geval raakte aan de drank en werd in 1811 na achtentwintig dienstjaren ontslagen 'wegens wangedrag en verregaand huiskrakeel'. ABC Gedurende vierenveertig jaar, van 1815 tot 1859, zwaaide meester Hendrik Retel de scepter in het schoolgebouw, dat zich bevond naast de genoemde klokkentoren en later, toen deze was afgebroken, naast het raadhuis van Zocher, dat in 1846 op die plaats verrees. Retel mag met recht een pedagoog genoemd worden. Op geheel eigen wijze bracht hij de kinderen het ABC bij: al wat kwaad is, moet gij mijden, bidden zult gij ten alle tijde, ciert u met geen ijdel kleed, doet Uw naaste nimmer leed, enz. Dat is wel wat andere kost dan a is een aapje. Maar ook een pedag oog vergeet zichzelf wel eens. Retel was een keer brutaal tegen burgemeester Rouwens, toen hij zich opwond over het uitblijven van een toegezegde salarisverhoging. Alleen een deemoedig erkennen, dat hij zich had schuldig gemaakt 'aan een aan krankzinnigheid grenzende drift' voorkwam zijn ontslag. Verhuizing Ook Retels opvolger J.J. van der Stok had het, gezien de drieëndertig jaar dat hij de school zou leiden, van 1859 tot 1892, in Overveen best naar zijn zin. Hem bleef de zorg voor de begraafplaats die naast de school was gelegen en voor het luiden van de klok die nu in Zochers raadhuis hing. Zijn andere nevenfunctie als doodgraver en lijkbe zorger raakte hij kwijt, niet tot zijn verdriet vermoedelijk. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 Onder meester Van der Stok ging de school verhuizen. Op de hoek van de Bloemendaalseweg en de Tetterodeweg had de firma Rijnierse - wie anders - een nieuw schoolge bouw gerealiseerd. Het oude gebouw heeft nog jaren dienst gedaan als politiebureau maar is in de jaren dertig aan de slopershamer ten offer gevallen. Eventuele resten van de school liggen nu samen met die van het raadhuis van Zocher en de klokkentoren begraven onder het par keerterrein van restaurant Roozendaal. School D De nieuwe school, school D geheten, werd in 1875 door niemand minder dan burgemeester Lonbar Petri geopend. Desondanks was het gebouw niet een heel erg lang leven beschoren, amper zestig jaar. Vanwege de toegenomen verkeersdrukte werd het zaak om te zien naar een rustiger locatie, temeer daar de 'treurige middeleeuwse hygiënische toestand der school als een blamage voor een gemeente als Bloemendaal moet worden gekwalificeerd' schreef de oudercommissie aan de gemeenteraad in november 1933. Het moet meester H. Hoekstra, die sinds 1911 met de lei ding van school D was belast, veel voldoening hebben Detail uit de gebeeldhouwde omlijsting van de voordeur van de Julianaschool 15

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 15