geschonken dat hij een jaar voor zijn pensioen met zijn leerlingen het gebouw bij de Julianalaan kon betrekken. School D werd opgeruimd en maakte plaats voor een nieuw politiebureau, dat inmiddels omgetoverd is in een filiaal van Albert Heijn. Taboe Tijdens de bezettingsjaren rustte een taboe op de naam Juliana. De Julianalaan werd de Lindenlaan en de Julianaschool werd de Willem de Zwijgerschool. In tegen stelling tot vrijwel alle andere scholen in de gemeente werd de Julianaschool niet door Duitse militairen gevor derd. Het onderwijs ging dus gewoon door, met uitzon dering natuurlijk van de hongerwinter, toen de school wegens brandstofgebrek werd gesloten. Dat was niets bij zonders, want dat was overal zo. Wel bijzonder was het, dat er toen enige tijd lessen werden gegeven in de raad zaal van het gemeentehuis. Traditie Het schoolhoofd W.R. Jansen bleek bij de bevrijding com mandant van de binnenlandse strijdkrachten in Overveen te zijn, welke functie hij niet kon combineren met zijn onderwijstaak. Uitgerekend toen werd de Julianaschool gevorderd, namelijk door diezelfde binnenlandse strijd krachten waarvan de heer Jansen commandant was. Toeval? De Julianakinderen moesten toen voor hun lessen helemaal naar Bloemendaal, waar het oude PEN-gebouw, dat al zoveel andere scholen tijdelijk onderdak had ver schaft, nu ook hun een onderkomen bood. In 1946 werd Jansen opgevolgd door R.D. Lagendaal die tot 1977 aan de school verbonden bleef en die dus de traditie voortzette van een zeer langdurig dienstverband aan de openbare school te Overveen. J.R. Vader en zoon Van der Ham met Belvédère op de achtergrond, november 1938. Herinneringen van een schooljongen aan Overveen Mijn eerste dag begint op 23 november 1936 in Haarlem, post Overveen. In dat jaar opent mijn vader een apotheek in het Ramplaankwartier op de hoek van Rollandslaan 33 en de Hospeslaan. Als in 1938 op de hoek Zijlweg en de Bloemendaalscheweg een aantal winkels met bovenwonin gen gebouwd worden, verhuizen wij naar Overveen. Haarlemmer van geboorte, krijg ik daarmee de status van Bloemendaler. Bloemendaalscheweg 341 is vele jaren het centrum van mijn belevingen. Mijn eerste leefcirkel betreft Oud-Overveen. Wij kijken uit op Hotel Roozendaal en Van Ouds het Raadhuis, zien en horen de Rooms Katholieke kerk en onze blik reikt tot in de Zijlweg en tot op het landgoed Belvédère. Vanaf mijn vierde jaar mag ik naar de Christelijke Bewaarschool, gevestigd in het pand Elswoutslaan 1Later zou Harry Prenen hier veel van zijn creativiteit vastleggen in geschriften en nu is het kantoor en woonhuis van de familie Nieuwerf, die de kinderdagverblijven 'Les Petits' exploiteert. Tussen 1943 en 1949 heb ik op de Julianaschool gezeten. Op last van de Duitsers was de naam in de oorlog gewijzigd in Willem de Zwijgerschool. Ik ruik nog de geur van het eersteklaslokaal (nu Bloemendaals Kreatief Centrum), van de inktpotjes en van 16 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 16