tjes, van potloodjes tot zuurtjes. Eigenlijk de oudste gifts hop van Overveen. Ik heb daar heel wat centen en stuivers heengebracht. Recht tegenover haar, op nr. 12, heeft de familie Houtgraaf een melkzaak. Gerrit Houtgraaf is gerela teerd aan de Houtgraaf van de Knip in Bloemendaal. Jarenlang vervoert Houtgraaf de melkbussen met paard en wagen. Hij wedijvert met Piet Veldt, de groenteboer, die ook een paard en wagen heeft. Deze wagen wordt na de oorlog fraai versierd voor de bevrijdingsoptocht. Andere bedrijven Meneer De Man, de manufacturier van Zijlweg 20, nu kapsalon SOHO, verkoopt knoopjes, band, garen, onder goed en beha's. Passen kan ook, maar dat moet dan in de woonkamer. De omzet is waarschijnlijk daardoor niet erg groot. Naast hem, op nr. 20a, zit de stoffeerderij van Piet de Jong. Op de hoek van Zijlweg 22 en het Zandvoorterpad is nu het Koffiehuisje gevestigd. Daar heb ben lang meneer en mevrouw Dalman een kruidenierszaak gedreven. Een geduchte concurrent van Anton van Wijk op Zijlweg 5. Een beetje aan de rand liggen nog het elek triciteitsbedrijf van Stuut (net op de grens met Haarlem) en de drogisterij van Haarmans. De inrichting en de servi ce van het 'Stoepetje' (nu van de familie Bakker) zijn niets veranderd. Dokter Bos en Jo Vincent Een paar apart zijn dokter Bos en zangeres Jo Vincent. Zij wonen in het pand Zijlweg 17dat kortgeleden tot Rijksmonument is bestempeld. Dokter Bos was de huisarts van de (rooms)katholieken, zoals dokter Holthuis op de Rollandslaan dat was van het overige deel. De verzuilde Overveense samenleving blijkt in die tijd ook uit de medi sche zorg. Mijn vader kon - via de recepten - vrij nauw keurig de katholieke inwoners van Oud-Overveen en het Ramplaankwartier van de niet-katholieken onderscheiden. Katholiek of niet katholiek, iedereen is welkom bij vorst op het vijvertje van dokter Bos. Het is door ligging en diepte al snel een mini-ijsbaan en veel buurtkinderen heb ben daar voor het eerst op de houten schaatsjes gestaan. Jo Vincent kon mooi zingen, maar voor mij was haar ver schijning imposanter. Steeds vergezeld van haar twee tec kels zie ik haar door het dorp schrijden. Horeca Een bijzondere plaats is toebedeeld aan de horeca-instellin- 31 augustus 1945, Rode Kruiswagen met buurtkinderen voor de garage van Ko van Wijk. Waarschijnlijk trekt het paard van Piet Veldt de kar. Hijzelf kijkt op de achtergrond toe, geflankeerd door mevrouw Veldt en George van Wijk. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 19

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 19