gen. Met recht kunnen Hotel Café-Restaurant Roozendaal en Café Sligting zich rekenen tot de steunpilaren van Oud- Overveen. Sligting heeft zelfs de inrichting van het café niet veranderd. Iedere keer als ik binnenloop herinner ik mij Sinterklaas, die mij daar in 1943 bestraffend toesprak. 'Kareltje' Sligting was toen dertien jaar en zou voor Zwarte Piet gespeeld kunnen hebben. Roozendaal paste haar inte rieur wél aan, maar de functie bleef ongewijzigd: ontmoe tingsplaats voor goede gesprekken en goed eten. Met wee moed zie ik mijn vader ten tijde van oude en jonge Dries van Schoten zitten in de serre, tezamen met andere buurt genoten. Vanuit onze woonkamer boven de apotheek hiel den wij zicht op het consumptiegedrag van de heren. Nu kijk ik dikwijls vanuit de serre van Roozendaal op het vre selijk toegetakelde hoekpand, met zijn vele 06-nummers. Dorpsgemeenschap Rondom en boven al deze winkels en bedrijven wonen in die jaren Bloemendaalse ingezetenen, die tezamen de dorpsgemeenschap Oud-Overveen vormen. Hoewel niet overdreven met elkaar bezig, is er toch sprake van een community, een leefgemeenschap. Geloofstegenstellingen zijn in deze tijd zeker aanwezig, maar hebben geen nega tief effect op de saamhorigheid. Er is een vanzelfsprekende verzuildheid zonder spanning. Elswout Apotheek De Elswout Apotheek heeft in die tijd haar eigen dienst verlening. Nu stuurt de huisarts via de computer of de fax de recepten naar de apotheek. In de oorlogsjaren en daar na kunnen de inwoners uit Overveen en uit het Ramplaankwartier hun recept kwijt in één van de vele oranje busjes, die verspreid over het gebied te vinden zijn. Tweemaal per dag haalt de 'loop'jongen (per fiets) de recepten uit de busjes. Als de loopjongen ziek is, moeten mijn vader, mijn broer Pim of ikzelf de ronde langs de busjes maken. Iedere dag worden de drankjes bereid en voorzien van een particulier of ziekenfonds-merkteken. De kurken van de flesjes van de particulieren zijn versierd met een goud of een zilver kapje, ziekenfondspatiënten krijgen een gekleurd kapje om de kurk. Het pand 341 was oorspronkelijk gebouwd voor een ban ketbakkerij en bezit daardoor een door de apotheek niet gebruikte lift. Mijn vader liet de liftschans in 1943 ombouwen tot onderduikplaats, waar twee volwassen per sonen gestrekt konden liggen. De Duitsers hebben nooit vermoed dat de loodzware medicijnkast verrijdbaar was en daarmee toegang gaf tot een schuilplaats. Mijn vader zit in het verzet, heeft de leeftijd om door de Duitsers ingezet te worden voor gedwongen arbeid in Duitsland, maar de apotheek moet toch om de week 's nachts open zijn voor spoedgevallen. Als er 's nachts gebeld wordt, gaan mijn vader en moeder samen naar beneden, mijn vader ver dwijnt achter de medicijnkast, waarna mijn moeder de apotheekdeur opent. Als de kust veilig is, komt mijn vader uit de schuilplaats om de farmaceutische zorg te verlenen. Meer dan twee jaar maakt hij zo zijn beroepscode waar. Oorlogsherinneringen Oorlogsherinneringen hebben vaak een traumatisch karak ter; bij mij is er voornamelijk sprake van verbazing en van jongensachtige spanning, maar niet van angst. Ik ben ver baasd als mijn moeder mij verbiedt om van mijn eigen zakgeld de Hans-en-Grietje-broche te kopen, die een vriendelijke mevrouw mij namens de Winterhulp aan biedt. Hans en Grietje is voor mij een sprookje en niets wijst er op dat de vriendelijke mevrouw de verpersoonlij king is van de NSB-wolf (in schaapskleren). Ronduit spannend zijn eind 1944 de tochtjes naar de gaar keuken en naar plaatsen waar hout te vinden is voor de GEMEENTE BLOEMENDAAL. Overveen, den 2.7 JAN. 1941 Aan: Het Bestuur van Het .R.K.Vereenigingsgebouwttjjoijit p/a. den. Heer J, W. van. Seggelen, OVERVEEN J. W. Prisolaan 4, Hiermede heb ik de eer te berichten, dat de schade loosstelling wegens ingebruikneming door de Duitsche weer macht van het perceel "Domi" Zandvoorterpad 10, door de Wehrmachtbezirksverwaltung is bepaald op 140. per maand. Voor is thans hier beschikbaar de schadeloosstelling over de maanden teptoratairax, October, November, December 1940,en Januari, 1941, tot een totaalbedrag van 518.— Ik verzoek U- beleefd mij te willen mededeelen op welke wijze U dit bedrag wenscht te ontvangen. U kunt mij daartoe Uw postgironummer of dat van Uw bankrelatie opgeven, zoodat ook volgende betalingen telkens maandelijks door ons - na ont vangst der gelden - kunnen worden overgeschreven. Gemeente-secretarie Bloemendaal, De Chef van de afd,Duitsche Zaken, Brief over de schadeloosstelling van Domi; de vordering van de verschillen de panden verliep via de gemeente Bloemendaal, die daarvoor een speciale afdeling Duitsche Zaken had. B.ng. 47- Onderwerp: SCHADELOOSSTELLING GEVORDERDE ONROE RENDE GOEDEREN. 20 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 20