mij nu niet meer, het tweede komt mij nog dagelijks van pas en het derde is belangrijk gebleken bij de Nationale herdenking en bij nationale feestdagen. De onlangs ter ziele gegane Bloemendaalse Gymnastiek Vereniging (BGV) heeft na de oorlog een dependance in de gymzaal van de julianaschool. In de zomer van 1947 demonstreren de turnkinderen van de BGV (waaronder ik) op muziek en in keurige turnpakjes gestoken hun gymnas tische vorderingen: handen omhoog, opzij en omlaag. Dit vindt plaats op het voetbalveld van de BVC Bloemendaal en onder het toeziend oog van ouders en familie. Voetbal en onderwijzers Over voetbal gesproken, om lid te kunnen worden van een echte voetbalclub moet je in die tijd minimaal twaalf jaar zijn. Voorlopig ben ik dus aangewezen op het infor mele voetbalcircuit. Als in 1947 het sportveld bij de Julianaschool weer in ere wordt hersteld (de Duitsers had den het terrein omgeploegd tot oorlogstuincomplex) is dat voor mij een waar paradijs. Wij richten een schoolclub op en voetballen tegen de Bollenschuur en de Aloysiusschool. De onderwijzers uit die tijd waren meester Verkerk in de 4de klas (1947) en meester De Zaaijer, die klas 5 voort zette naar klas 6 (1948-1949). Deze jaren roepen heerlijke herinneringen op, bijvoorbeeld de schoolreisjes naar Hilversum en Bakkum en de verjaardagen van de meester. Omdat suiker en boter nog 'op de bon' zijn, lopen Lenie Philippus en ik alle huizen van klasgenoten af om geld, suiker en boter in te zamelen. Co Baggen, de banketbakker van Oud-Overveen, zorgt voor een levensgrote taart, die in een versierde klas wordt aangesneden. Verder de hele dag zingen en voorlezen! Na het halen van het toelatingsexamen in 1949 verleg ik mijn actieradius van Overveen naar Haarlem. Mijn vader vindt dat ik niet naar het Kennemer in Overveen, maar naar het Coornhert Lyceum in Haarlem moet. Aldus geschiedt. Piet van der Ham Met de vierde klas van de Julianaschool op schoolreis naar Hilversum. Linies meester Verkerk; voor de meisjes was op deze foto geen plaats meer (1947). Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 23

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 23