Spelende kinderen van de gezinnen die wonen op het landgoed Belvédère werd het boek gepresenteerd in boekhandel Athenaeum in Haarlem en twee dagen later gevierd met een diner in huize Belvédère, waarbij het echtpaar Jansen werd omringd door al zijn kinderen en kleinkinderen, alsmede diegenen die bij de totstandkoming van het boek waren betrokken. Tot de genodigden behoorde ook de zoon van zijn vroegere werkgever, mr. H.E. Smidt van Gelder en diens echtgenote. Anekdote Smidt van Gelder had ook getekend voor het voorwoord in het boek. Daarin schreef hij de volgende anekdote: 'Eens werd ik ter hoogte van Kraantje Lek aangehouden door de politie, omdat ik 'verdacht' langzaam reed. Ik ver klaarde dat ik onderweg was met een pan soep waarvan ik geen druppel wilde morsen. Ten bewijze daarvan tilde ik de deksel voorzichtig van de pan, liet de agenten even snuiven en vermeldde eerbiedig: "Dit is de soep van Jansen - U weet wel - de kok." De gelaatsuitdrukking van de agenten veranderde op slag van argwanend via bewon derend naar begripvol en zij spraken: "Ja, ja, rijdt u dan maar voorzichtig verder".' J u I ia a ntj e Wat biedt het boek van meesterkok Jansen? Het neemt de lezer mee op de haute cuisine-tocht van Jansen door Nederland. 'Ik was verknocht aan de etiquettes, het proto col, de kostuums en gewaden, de eetzalen en de flair van die mensen.' Zijn levensverhaal gaat niet alleen over vele particuliere diners, maar ook over zijn verblijf op het Oude Loo, waar hij na zijn pensioen kookte voor de leden van het Koninklijk Huis. Zijn wens en roeping: 'Ik wil koken voor Juliaantje', ging daarmee aan het eind van zijn carrière in vervulling. En als toegift krijgt de lezer enkele fraaie recepten uit de oude doos. Antoon Jansen is inmiddels weduwnaar. Zijn echtgenote overleed enkele maanden nadat het boek was uitgekomen. Zij heeft alles nog meegemaakt: zijn succesvolle optreden op radio en televisie en de grote belangstelling voor zijn boek bij alle mensen die aan de deur kwamen om per soonlijk bij hem een boek te kopen. "Aan de deur wordt niet gekocht", zei hij dan, "maar wel verkocht." Het boek van Jansen is nog verkrijgbaar bij uitgeverij Belvédère. Voor de lezers van Ons Bloemendaal geldt een eenmalig aanbod. Door 25,- over te maken op giroreke ning 6841142 t.n.v. Uitgeverij Belvédère niet vermelding van naam en adres, krijgt u het boek franco thuis. J.J.E. van Everdingen, uitgever Belvédère Bloemendaalseweg 244 2051 GN Overveen Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 25

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 25